Žádost o propuštění z vazby podávala zubařka již v létě. Tehdy byla žádost zamítnuta s obavou, že by mohla odcestovat do zahraničí.

Práva podat stížnost, o níž by pak rozhodoval Vrchní soud v Praze, se obhajoba na místě vzdala. Jiné důvody k vazbě než obava z útěku nebyly aktuální. Pokračování v trestné činnosti zřejmě nehrozí – stejně jako možnost ovlivňování svědků, které už soud prakticky všechny vyslechl.

Během minulého týdne soud však žádosti vyhověl a po téměř roce ji propustil z vazby. „Usnesení nabylo právní moci dnes (v úterý) a současně s tím byl příslušné vazební věznici zaslán příkaz k okamžitému propuštění obžalované z vazby na svobodu,“ uvedl mluvčí soudu Adam Wenig pro iRozhlas.cz, který o propuštění informoval.

Pedagožka, jež od loňského října pobývala ve vazbě rovněž, je na svobodě už několik měsíců. Ještě před zahájením hlavního líčení u městského soudu, které začalo v dubnu, ji z vazby propustil Obvodní soud pro Prahu 4. 

Smrt v kutnohorské sektě

Muž zemřel loni v říjnu v bytě bývalé pedagožky na pražských Hájích, která v kauze figuruje jako druhá obžalovaná. Obě ženy u soudu zatím nevypovídaly. Odmítly to. Nicméně jejich obhajoba je založena na tom, že nešlo o mord. Staly se členkami užší skupiny příznivců s rysy sekty, který se kolem léčitele vytvořila – a do spisů uvedly, že mu jen plnily přání. Pomáhaly mu „odejít z tohoto světa“ do jiné dimenze: při „návratu domů“. Přesně tak, jak sám naplánoval.

Že muž zemřel (nepřežil předávkování utišujícími léky, které obstarala zubařka, jež se však snažila přivodit smrt prostřednictvím krvácení, které mu způsobila skalpelem), obě ženy následně samy přišly oznámit na policii. Zjevně je překvapilo, když s „odchodem“ jeho duše nezmizelo také tělo; ani po několika hodinách. Zřejmě byly podle jeho slov přesvědčeny, že se tak stane.