Oficiálně však věc nese označení „MUDr. Kottová a spol.“. A jde o odvolání v druhé větvi projednávání korupčních manipulací s veřejnými zakázkami Středočeského kraje, krajských nemocnic a záchranné služby – což je případ ponejvíce spojovaný právě s Rathem.

Předseda odvolacího senátu Alexander Károlyi nařídil jednání na tři dny: od 6. do 8. dubna. Jak se však dění v jednací síni vyvine, se teprve ukáže. Projednávat se bude odvolání proti verdiktu Krajského soudu v Praze z ledna roku 2020, proti němuž se ohradili úplně všichni aktéři: jak všichni souzení (a také nepravomocně odsouzení) jednotlivci i firmy, tak státní zástupce. Mezi odsouzenými jsou jak postavy známé z dříve projednávané první větve případu, jimž krajský soud zpřísnil původně uložené tresty, tak i zcela nová jména; firmy se před soud dostaly až v rámci projednávání druhé větve.

David Rath.
David Rath se vrátil do Hostivice. Ve vězení si odpykal tři a půl roku

Celkem bude odvolací senát rozhodovat o budoucnosti devíti lidí a osmi společností. Podle prvoinstančního rozhodnutí se měli v letech 2011 a 2012 provinit korupčním čachrováním s různými zakázkami. Především na přestavbu v kladenské nemocnici, rekonstrukci nemocničního pavilonu v Kolíně a budování pavilonů v Mladé Boleslavi. Ale i na nákup sanitek pro záchrannou službu.

Krajský soud tresty zpřísnil

Vedle Ratha (jemuž krajský soud před dvěma roky a dvěma měsíci mimo jiné přidal k původním sedmi letům odnětí svobody ještě rok, ale zvýšil i uložený trest peněžitý, když původních 10 milionů korun zvedl na 18) jsou zřejmě nejsledovanějšími aktéry manželé Kottovi. Kateřina, tehdy ještě s příjmením Pancová, byla ředitelkou kladenské nemocnice, avšak podle oficiálně nastavených pravidel ovládající i dění v dalších oblastních nemocnicích kraje, měla moc a vliv; jejího někdejšího partnera a nynějšího manžela Petra soudy označily za člověka, který měl lví podíl na vymýšlení čachrů se zakázkami a jejich organizování. Oběma krajský soud zvýšil původní šestileté tresty taktéž na osm let – a peněžité tresty každému zaokrouhlil na 20 milionů.

Všichni tři pobyli po svém odsouzení v rámci první větve kauzy ve vězení (Rath s Kottem dokonce nějakou dobu sdíleli společnou celu), avšak všichni již byli podmínečně propuštěni po odpykání části trestu. Jako poslední Rath letos v lednu. Zda by se případně měli za mříže vrátit, ukáže až rozhodnutí odvolacího senátu.

Z nepravomocně odsouzených firem láká největší pozornost stavební gigant Metrostav. Té totiž středočeský krajský soud svým nepravomocným verdiktem vyměřil nejen desetimilionový peněžitý trest, ale především stanovil tříletý zákaz účasti na veřejných zakázkách.

Nabídka úplatku u soudu?

Právě se zákazem činnosti pro Metrostav je spjata aféra spojovaná s touto kauzou. Někdejší soudce Vrchního soudu v Praze měl údajně firmě nabízet, že za úplatek dokáže společnosti pomoci, aby tohoto břemene byla zbavena. Firma však vše oznámila, z čehož se zrodila nová korupční kauza. Jak se právě tyto souvislosti budou snažit využít obhájci ve prospěch svých klientů, se ukáže až v jednací síni číslo 1.

Bývalý náměstek Petr Kott.
Exposlance Kotta z Rathovy korupční kauzy propustil soud z vězení

Trest v podobě zákazu účasti na veřejných zakázkách však středočeský krajský soud nepravomocně vyměřil i dalším třem firmám. Hned ve dvou případech se dokonce řeší zrušení právnické osoby – a v jednom případě je ve hře propadnutí veškerého majetku. Nepravomocné rozhodnutí také hovoří o povinnosti některých firem informovat o rozsudku prostřednictvím médií.