„V současné době krádeže pohonných hmot opravdu docela narůstají. Od začátku roku evidujeme celkem čtyřiadvacet případů a z toho jenom za květen čtrnáct,“ řekl mluvčí kutnohorské policie Daniel Votroubek.

A nepříjemné počty se budou dál strmě zvyšovat. Minulý týden totiž oznámilo krádež benzinu hned pět motoristů z Kutné Hory a blízkého okolí. Policisté navíc přiznávají, že se jim lumpy stále nedaří polapit. „Objasněnost je nula procent,“ doplnil údaje v neradostné aritmetice policejní mluvčí s tím, že muži zákona po pachatelích usilovně pátrají.

Zloději benzinu přitom rozhodně nepracují v rukavičkách. Tolik žádaný ropný produkt si vyzvednou třeba proražením nádrže krumpáčem nebo vrtačkou. Oprava takto poškozeného automobilu majitele přijde většinou dráž, než si znova zajet pro „plnou.“ V danou chvíli by se vyplatilo nechat nádrž otevřenou.

„U felicie stojí nádrž kolem tří tisíc a výměna dalších osm set korun. Když nádrž opravujeme, tak to vyjde asi na dva tisíce. U dražších vozů cena samozřejmě stoupá,“ uvedl technik autoservisu H+J Stanislav Kantor s tím, že se počet podobných oprav v posledních měsících opravdu zvýšil.

Pokud policisté viníky brzy nedopadnou, mnoho způsobů, jak svůj vůz ochránit, motoristé nemají. „Proti tomu se nedá bránit. Jsou to plastové nádrže, které jsou lehce narušitelné. Vypustí ji jednoduše do igelitového pytle a odnesou si to,“ poznamenal technik uhlířskojanovického autoservisu.

Mnoho preventivních rad nyní nenabízejí ani policisté. Řidiči mohou zkusit parkovat na dobře viditelném a přehledném místě. „Musíme se hlavně obrátit na občany, aby si více všímali jakéhokoliv podezřelého jednání v blízkosti zaparkovaných aut. Ať klidně hned zavolají na linku 158, prověří se to, a uvidíme,“ dodal policejní mluvčí Daniel Votroubek.