Svědčí o tom už fakt, že se jednalo o detektivy Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Podle rady protikorupční policie Romana Skřepka byl na místě zadržen 64letý občan Velké Británie, který je podezřelý z rozsáhlých podvodů.

Cizince, jenž na sebe příliš neupozorňoval, jelikož hovořil obstojně česky a bez problémů se pohyboval v chatové oblasti i jejím okolí, od předloňského srpna stíhali policisté jako uprchlého. Již v srpnu 2008 byl také obviněn z majetkové trestné činnosti velkého rozsahu, a to vskutku s mezinárodním dopadem. Oběti podvodu pocházejí hned z 15 zemí!

„Pod příslibem zhodnocení peněz prostřednictvím investování na českém realitním trhu vylákal od občanů Japonska, Nového Zélandu, Švýcarska, Austrálie, Francie, Singapuru, Peru, Skotska, Velké Británie, Venezuely, Německa, Bruneje, Kanady, Nepálu, Malajsie a Nigérie částku v souhrnu převyšující 120 milionů korun,“ uvedl pplk. Skřepek. Žádného zhodnocení peněz se ale investoři nedočkali. Naopak záhy pochopili, že byli podvedeni, jelikož přišli i o to, co do údajných transakcí s českými nemovitostmi vložili.

Policisté přepokládali, že by se podezřelý mohl stále zdržovat na území České republiky, a celou dobu usilovně pátrali po jeho pobytu. „Jakmile bylo zjištěno, kde se zdržuje, byla provedena blesková akce, která skončila jeho zatčením,“ připomněl Skřepek. Na Angličanovu stopu policisté přišli poté, co zjistili, že jeden ze vzdálených příbuzných obviněného vlastní chatu, v níž kdosi dlouhodobě přebývá. Sledováním na místě se přesvědčili o tom, že v ní skutečně žije hledaný muž.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 již cizince poslala do vazby. Za mřížemi zůstane až do doby konání soudního jednání, aby se dále nemohl vyhýbat trestnímu stíhání. Pokud soud uzná jeho vinu, může ho poslat do vězení až na 10 let.