„Například v prosinci měl překonat vstupní dveře do bytového domu ve Staré Boleslavi, kde následně měl ve sklepních prostorách odcizit elektrokolo – a majiteli tak způsobit škodu 50 tisíc korun,“ připomněla Schneeweissová jeden ze skutků, jež s dotyčným spojují policisté z Prahy-venkov: Východ.

K pardubické etapě jeho činnosti upozornila na 17. červenec, kdy tam jízdní kolo zmizelo při vloupání do sklepa. Koho hledají, však tamní policisté věděli podle záznamů z bezpečnostních kamer na vlakovém nádraží, kde byl podezřelý muž zachycen i s kolem; vlakem tehdy také pravděpodobně z Pardubic odjel. Muž má na svém kontě i další případy krádeží jízdních a horských kol,“ poznamenala Schneeweissová.

Typická krádež: vloupání do sklepa

Není ale pravidlem, že se pachatele krádeže kol, jejichž počty rok od roku stoupají, podaří dopadnout; tak končívá zhruba mezi desetinou a pětinou případů. Ve středních Čechách bylo od začátku roku do konce července odcizeno 355 jízdních kol. Častěji při vloupačkách než tak, že zloděj prostě bicykl jen někde sebere.

Krádeží kol vloupáním policisté ve středních Čechách za prvních sedm měsíců letošního roku zaznamenali 193 (z nich zatím objasnili 19, což představuje 9,8 procenta) a jako krádeže prosté zaevidovali 163 případů (z nichž je objasněno 26, tedy 16,1) procenta.

Ilustrační foto.
Přibývá malých solárníků i jejich zájmu nabízet přebytky

V Praze na tom byli majitelé bicyklů hůř: vloupání zaznamenali policisté 496 (přičemž objasněno jich bylo 21; 4,2 procenta) a krádeží prostých 322 (objasněno 19; 5,9 procenta). Metropole a její okolí mají na celorepublikových počtech významný podíl. V celé zemi policisté řešili 1543 případů vloupání s krádežemi kol (objasněno jich je 216; 14,0 procenta) a krádeží prostých bylo 1051 (přičemž 212 objasněných představuje podíl 20,2 procenta).

S pákovými kleštěmi v kabelce

Drzost pachatelů je přitom někdy nebývalá. Aktuálně policisté z Úval na Praze-východ pátrají po ženě, která podle kamerových záznamů zmizela s kolem za necelých 20 tisíc korun. Bylo to 2. srpna v Jirnech. Podezřelá využila deštivého počasí, kdy se lidé většinou drželi pod střechou, kolem půl páté odpoledne prostříhala pletivo oplocení domu – a bicykl umístěný v kolostavu se stal její kořistí; nic platný nebyl ani řetěz se zámkem.

„Na kamerách je zachyceno, jak žena vyndává z batohu či kabelky pákové kleště, kterými přestřihne zámek – a následně s kolem odchází,“ uvedla policistka Schneeweissová. Tým úvalského obvodního oddělení podle jejích slov stále hledá ženu střední postavy s blonďatými, patrně odbarvenými vlasy staženými do culíku, jež měla na sobě černé triko, černé přiléhavé kalhoty a sportovní boty se stříbřitými prvky. „Na zádech nesla černou tašku, připomínající spíše kabelku, ale nesla ji jako batoh na zádech,“ upřesnila mluvčí.

Zdroj: Youtube

Ze zahrady domu zmizela také dvě kola v celkové hodnotě 37 tisíc korun, po nichž od první srpnové soboty pátrají policisté z Prahy-západ. Stalo se to v Keltské ulici v Horoměřicích někdy mezi jednou hodinou po půlnoci a půl desátou dopolední. „Dosud nezjištěný pachatel překonal oplocení domu, vešel na pozemek a ze zadní části zahrady odcizil dvě jízdní kola značek Rock Machine a Superior,“ uvedla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Motorový vlak. Ilustrační foto.
Bude hádka na nádraží? Ze středočeských lokálek se stává předvolební téma

Jak chránit kolo před odcizením?

- Pokud vyrážíme na výlet na kole, rozhodně ho nenecháváme někde volně postavené nebo bez dohledu jiné osoby, se kterou cestujeme nebo kterou známe.

- Pokud budeme muset na nějakou dobu své kolo opustit, ať už z jakéhokoliv důvodu, vždy ho uzamkneme dobrým zámkem. Když je v dohlednu cyklostojan, rozhodně ho využijeme.

- Kolo uzamykáme k pevným předmětům, které jsou přímo ukotveny do země (zábradlí, stojan).

- Pokud máme na jízdním kole připevněné brašny a v nich hodnotné věci, dáváme pozor také na tyto cennosti. Když je třeba se vzdálit, vezmeme si tyto věci s sebou.

- V některých městech je možné využít registraci kola v databázi (zpravidla prostřednictvím městské policie). Potencionálního zloděje může nálepka upozorňující na registraci odradit.

Zdroj: Policie ČR