K vloupáním podle policie došlo od března do září tohoto roku na území Středočeského, Jihočeského a Ústeckého kraje. Skupina se zaměřovala na vloupání do stavebních buněk, ze kterých kradla elektrické nářadí a nástroje potřebné na stavbách. „Veškeré odcizené věci následně putovaly do meziskladů, které si cizinci zřídili, případně do jejich bydlišť, a poté se snažili o další prodej těchto věci přímo na území České republiky,“ uvedl policejní mluvčí Pavel Truxa.

Na případu kriminalisté pracovali celé léto. Klec pak spadla v polovině září. 

Zdroj: Youtube

„Během akce s krycím názvem Bobík bylo ve spolupráci se zásahovou jednotkou Středočeského kraje zadrženo na různých místech celkem 5 osob cizí státní příslušnosti, a to mužů ve věku od 21 do 30 let. Při zadržení kladli cizinci aktivní odpor, jeden z nich dokonce nastartoval vozidlo, ve kterém seděl a začal na policisty couvat s úmyslem z místa ujet,“ popsal Truxa.

Seriál Případy 1. oddělení.
Případy 1. oddělení a přepadení auta s penězi: Kdo byl skutečný pachatel

Policisté provedli tři domovní prohlídky a čtyři prohlídky nebytových prostor, při nichž bylo zajištěno nejméně 130 kusů různého stavebního nářadí a nástrojů – aku šroubováky, vrtačky, elektrocentrály, bourací kladiva, nabíječky na aku baterie, nivelační optické přístroje, rázové utahováky, vrtáky, řezné kotouče, štípací pákové kleště, kombinované kleště, páčidla a další. „Dále pak byly zajištěny dva osobní automobily, které cizinci užívali a finanční hotovost ve výši 15 tisíc Kč a 300 EUR,“ doplnil Truxa.

Středočeští kriminalisté pak zahájili trestní stíhání pro spáchání 17 případů vloupání s celkovou škodou přesahující 6 milionů korun na odcizených věcech a 209 tisíc Kč na poškození objektů. „Tento počet případů však s největší pravděpodobnosti nebude konečný a trestní stíhání obviněných bude pravděpodobně rozšířeno o další skutky, a to zejména na základě ztotožnění stavebního nářadí zajištěného v rámci domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor,“ podotkl Truxa.

Poznáte muže na záběrech u článku?
Video: Policisté pátrají po zlodějích, které zachytily kamery. Poznáte je?

Všech pět mužů je stíháno pro trestné činy poškození cizí věci a krádež, za které čtyřem z nich hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody na dva až osm let, pátému pak s ohledem na rozsah jeho účasti na spáchané trestné činnosti jeden rok až pět let. Všech pět obviněných je stíháno vazebně.