Naznačují to alespoň údaje středočeské policejní mluvčí Vlasty Suchánkové. Ta připomněla, že přestupků spočívajících v porušování opatření ministerstva zdravotnictví policisté v celém kraji řešili během března 237 – přičemž pouze ve 14 případech domluvou, tedy bez sankce. Na místě vyměřili 104 pokuty v příkazním řízení (takzvané blokové pokuty) – a 116 věcí oznámili správnímu orgánu.

Správní řízení se sice protáhne, avšak zpravidla znamená, že odhalený provinilec také bude platit; jen to bývá o něco citelnější než pokuta uložená na místě. Dále policisté během března zaznamenali 462 případy porušení krizových opatření. Ani tato odhalení neodbyli mávnutím ruky, jak naznačuje údaj o pouhých 15 řešeních domluvou.

Policejní kontrola v době Velikonoc.
Alkohol a drogy v desítkách případů. To byly svátky na středočeských silnicích

„Nejvíce případů – 299 – postihli pokutou přímo na místě a 149 prohřešků oznámili příslušnému správnímu orgánu,“ konstatovala Suchánková. Správní řízení povedou pověřené městské úřady nebo hygienici; v závislosti na tom, v čem pochybení spočívalo.

V rámci dohledu na omezení pohybu, kdy je překročení hranice okresu dovoleno pouze v odůvodněných případech (což platí již od počátku března), hlásí středočeská policie přes čtvrt milionu kontrol za celý kraj a měsíc. Ano, více než 225 tisíc. Většinou šlo skutečně o činnost hlídek stojících na hranicích okresů, případně prověrky na nádražích, v autobusech či vlacích, nicméně v tomto čísle je započteno i 24 483 kontrol provozoven, restaurací či barů.

Distribuce testů do škol z centrálního krajského skladu hasičů v Benešově.
Antigenní testy pro středočeské školáky se hasičům do garáže sotva vešly

„Většina občanů se snažila respektovat a dodržovat vládní nařízení, při kontrolách byli vybaveni patřičnými doklady a potvrzením k vycestování mimo okres – tak, jak bylo uvedeno v rámci tolerovaných výjimek,“ pochválila disciplinovanost lidí Suchánková. S tím, že za celý březen museli policisté v kraji otočit a poslat zpět 2627 vozidel. Na dvou stovkách středočeských kontrolních stanovišť (jež však nezůstávala obsazena nepřetržitě) s nimi spolupracovali i vojáci a celníci.

A jaké byly nejčastější důvody k opuštění okresu, jež policisté odmítali s tím, že na ně nelze brát zřetel? Po celý březen prakticky stejné, jako hned na počátku: nákupy, slevy v nákupním centru, sportování, rodinná návštěva. Postupně přibývaly i projetí se autem či na motorce – nebo třeba nutnost začít pracovat na zahrádce u chalupy.