Kriminalisté si ze společnosti vlastněné oběma městy údajně odvezli spisové materiály, které by mohly hrát roli ve vyšetřování kauzy miliardových úniků na poplatcích, ve které je stíhána právě firma AVE. „K vašemu dotazu mohu pouze sdělit, že náš útvar prováděl úkony trestního řízení. Podrobnosti k úkonům však poskytovat nebudeme,“ konstatoval mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Vše souvisí s poplatky

Souvislost mezi zásahem NCOZ v kancelářích společnosti MVE Plus a poplatkovou kauzou AVE potvrdil Deníku starosta Čáslavi Jaromír Strnad. Podle jeho slov ale nešlo vyloženě o zásah, policisté si pouze vyžádali potřebné dokumenty. „Já se to dozvěděl až dnes. NCOZ informovala jednatelku společnosti MVE, že si přijede pro určité dokumenty. Ano, vše souvisí s poplatky,“ uvedl starosta s tím, že o městskou společnost se kriminalisté zajímají nejspíš proto, že mezi oběma firmami jsou určité toky peněz. Jednatelka společnosti Šárka Kalivodová pouze řekla, že společníci byli o dění ve firmě informování. „Určitě bych se k tomu neměla vyjadřovat,“ dodala.

Mimořádné zasedání čáslavského zastupitelstva 3.dubna 2023.
Transparenty ani píšťalky nepomohly. AVE může rozšířit skládku. Bude ale platit

Starosta Kutné Hory, která má stejně jako město Čáslav v MVE Plus padesátiprocentní podíl, nicméně informován nebyl, tedy ne standardním postupem. O tom, že se na ředitelství firmy něco děje se dozvěděl od člena dozorčí rady. „Bližšími informacemi nedisponuji, nebyl jsem osloven ani vedením MVE ani NCOZ o zásahu,“ sdělil Lukáš Seifert. Jak dále řekl, zásah kriminalistů v sídle městské společnosti jen posiluje snahu vedení Kutné Hory získat ve firmě stoprocentní podíl a mít nad ní kontrolu. „MVE Plus fakticky vykonává činnost na území Kutné Hory a Čáslav její služby nevyužívá. Tyto situace vrhají na město špatné světlo,“ dodal Seifert.

Zasedání kutnohorských zastupitelů. Ilustrační foto.
Kutná Hora chce odkoupit podíl Čáslavi v MVE Plus, zastupitelé záměr schválili

Vyjádření společnosti AVE k aktuálnímu zásahu se Deníku zatím získat nepodařilo. Nicméně její mluvčí Pavla Ivácková už dříve uvedla, že postup AVE by v žádném případě neměl být kriminalizován. „AVE CZ je nesprávně přičítána k tíži nejednoznačnost zákona, díky níž se nyní správní orgány snaží zpětně změnit svůj výklad povolení k provozu skládek, která dříve schválily,“ řekla Ivácková,

Společnost AVE v současné době čelí trestnímu stíhání v souvislosti s výběrem poplatků za odpady na skládkách. Firma podle policie krátila daně v souvislosti s nakládáním s odpady, škoda je vyčíslena na téměř čtyři miliardy korun.