"Zatím žádné nové poznatky k pohřešovanému chlapci nemáme," potvrdila ještě v sobotu 30. května po půl deváté dopoledne Eva Hašlová, mluvčí středočeské Policie ČR.

Podle zatím nepotvrzených informací měla matka problémy kvůli užívání návykových látek a například složitou otázku bydlení se snažila řešit i přes sociální odbor.

Pátrací akce. Ilustrační foto.
U Hořína stále probíhá pátrání po čtyřměsíčním chlapci

Do pátrání se kromě policistů na zemi a ve vzduchu s vrtulníkem zapojili i hasiči a dobrovolníci, ale v místě oznámení, tedy v hořínském zámku, což je zhruba kilometr od Mělníka, dítě nalezeno nebylo. 

Legendu o tom, že matka si krátce 'klimbnula', prověřují policisté. Lidé, kteří ženu znají, ale takové verzi příliš nevěří a pochybují, že by se takový skutek stal v parku. Spíš se podle některých médií domníval, že mladá žena kočárek někde po cestě zapomněla.

Pátrání probíhalo i se speciálně vycvičenými policejními psy kolem řeky Labe, dnes byl k hledání použit dron.

K hledání mimina byla také Policií ČR vyzvána veřejnost.

Rozloučení s utonulými chlapci
Soud zastavil stíhání rodičů chlapců, kteří utonuli v jezeře Lhota

Podobný případ se stal před devatenácti lety

Obdobné pátrací akce jako tomu bylo v pátek 29. a sobotu 30. května v Hoříně se rozebíhají pokaždé, když je pohřešovaným dítě. V živé paměti řady je stále také případ z roku 2001 se stejným, tragickým koncem. Tehdy, 20. června, se kolem poledne, podle výpovědi matky, nevrátila domů pětiletá Terezka Čermáková ze hřiště kladenského sídliště Kročehlavy.

Pátrání běželo celou noc a policisté prověřovali i příbuzenské vztahy a možnost, že by dívka byla u nich. Následující den se do pátrání zapojili i policejní potápěči ve třech nedalekých rybnících. Nasazeným čtyřem stům policistů pomáhal i vrtulník s termovizí. Výsledek nepřineslo ani pátrání v rozlehlém areálu huti Poldi. Třetí den policisté procházeli kanály a parovody pod kročehlavským sídlištěm.

Z vraždy se před Krajským soudem v Praze zpovídal Karel L. z Nové Vsi na Praze-východ.
Za vraždu sousedky senior nepravomocně dostal 16 let

V úterý 26. června kolem půl osmé večer skončila největší pátrací akce středočeských policistů, do níž se zapojilo na 600 lidí. Stopu nenašli ani speciálně vycvičení psi.

Obrat v případu přišel 9. července. Tehdy kolem 21. hodiny policisté našli tělo pětileté Terezky v lese Bažantnice v Kročehlavech. Vyšetřovatel pak potvrdil, že místo, kde mají hledat, jim sdělila sama matka.

Smrt pětileté dcery zavinila podle policistů její matka Helena Čermáková a policisté ji obvinili z úmyslného trestného činu ublížení na zdraví. To potvrdil také vyšetřovatel případu Milan Řečínský. Čermáková se 11. července přiznala, že svoji dceru v opilosti zalehla. Pak se její tělo pokusila spálit a ukrýt v základech hájenky v lese u Kladna.

Pitva prokázala, že dítě mělo před smrtí v krvi 2,5 a 3,2 promile alkoholu. Tato hladina způsobuje podle znalců poruchy vědomí a oslabuje obranný reflex. Helena Čermáková se pokusila během vyšetřování neúspěšně o sebevraždu. Skok ze třetího patra přestála bez vážnějšího zranění. Pak skončila na psychiatrii a později jí soud vyměřil tři roky vězení. Nástupu do trestu se snažila vyhnout, a tak ji tam doprovodili v únoru 2003 policisté.

Ilustrační foto
Vraždění nezastavilo ani vyhlášení nouzového stavu
Ilustrační foto.
Za napadení s nožem hrozí tři roky vězení