Právě v období zimy a jara lidé navštěvují vnitřní sportoviště nejvíc. Návaly v šatnách a fronty u činek ale provozovatelé nečekají. „Očekáváme pozvolný návrat. Že skončila opatření je jedna věc, ale stále pokračují karantény, lidé jsou nemocní. Pokud se na začátku vrátí alespoň padesát procent zákazníků, bude to úspěch,“ popisuje prezidentka České komory fitness Jana Havrdová.  

Povinné roušky a respirátory by měly z opatření přetrvat.
Z opatření zbydou jen roušky. Moc rychlé, mrtvých přibyde, míní část odborníků

Covidové restrikce sektor výrazně zasáhly a na dlouhou dobu úplně utlumily. Velká část provozovatelů sportovišť avizovala, že budou muset možná zavřít. „Nakonec byly prognózy tvrdší než realita, ale stejně podnikání ukončilo asi patnáct procent,“ vypočítává Havrdová.

Kompenzace nedostali všichni

Další doufali, že jim podnikání pomůže udržet vyplácení kompenzací. Praxe ale byla nakonec jiná. „Ačkoli nám to bylo slíbeno tehdejším ministrem průmyslu i premiérem, z nároků na kompenzace byly například vyřazeny spolky a další nepodnikatelské subjekty. V jejich provozu a řízení ale nepoznáte od těch podnikatelských rozdíl,“ upozorňuje Jakub Strnad, výkonný sekretář pražského sportovního klubu Hamr. To se týkalo obecních tělovýchovných jednot, ale také třeba Sokolů nebo různých klubů zaměřených na jeden sport s vlastními prostory – jako jsou hráči tenisu, squashe nebo bojových sportů.

Jak to bude dál, se uvidí. Největší problém pro sportoviště je nárůst energií. Ty tvoří i více než třicet procent veškerých nákladů. „Jestli se zásadně nezmění financování sportu nebo ceny energií nezlevní, bude to mít dopady nejen na fitness sektor, ale na každé sportoviště v zemi, včetně třeba Sokola, tělovýchovných jednot. Teď se navíc kvůli rozpočtovému provizoriu neudělují granty, dotace,“ upozorňuje Havrdová.

Státní maturity. Ilustrační snímek
Změna ve školství? Žáci by mohli získat dvě různé maturity, navrhují odborníci

Jakub Strnad je přesvědčený, že bude nutné zdražit. Jeho odhad je sto až dvě stě procent současných cen. Na další odliv sportovců tak podle něj bude zaděláno. „Lidé kteří sportovali dosud, v tom budou pokračovat. Dospělých nejspíš neubude, ale určitě to dopadne na generaci, kterou je potřeba ke sportu přivést nejvíc, na děti,“ obává se Strnad. Domácnosti s napjatými rozpočty podle něj zvolí pro zájmovou činnost levnější alternativu. „Místo sportu začnou lákat počítače, výtvarka a tak dále,“ míní Strnad.

Kroužky v krizi

Obavy potvrzuje i poslední průzkum České unie sportu (ČUS). Více než 40 procentům klubů se během září a října nevrátil dostatečný počet dětí do organizované činnosti. Nejčastějším důvodem je ztráta zájmu o sport, která šla podle trenérů ruku v ruce se zálibou v počítačových hrách.

„Stojíme před zcela novým typu problému, který nemá v našem sportu obdoby. S takovým nezájmem dětí o pohybové aktivity jsme se doposud nikdy v historii nesetkali. Tohle může v budoucnu ohrozit zdraví národa, zatížit zdravotnický systém, ale také ohrozit ekonomickou výkonnost státu, protože právě přes sport se získává disciplína, návyky na práci v kolektivu a odolnost vůči stresu,“ dodává předseda ČUS Miroslav Jansta.