První ořezané klacíky, první vlastnoručně naříznuté buřty a často i první říznutí. Rybička je nedílnou součástí dětského světa už po mnoho generací, pro které byla prvním opravdovým nožem. Než se ale na malý nožík mohou děti poprvé zálibně podívat, čeká jej dlouhá cesta továrnou mikulášovického Mikovu. Reportér Deník byl továrnu ve Šluknovském výběžku navštívit, aby zjistil, jak se vlastně vyrábí.

Před padesáti lety se v Praze začal vyrábět dezert Metro pojmenovaný na počest zahájení provozu podzemní dráhy:

„V lisovacích přípravcích vznikají jednotlivé součástky nožů, které se dále montují,“ ukazuje v přízemí továrny na hlučné lisy Bedřich Jetelina, který má v Mikovu na starosti komunikaci.

Z jedné strany do nich vstupuje fádní, zdánlivě nekonečný pás oceli, na druhém konci pak už vypadávají drobné součástky, které dávají tušit, že z nich nakonec bude legendární nožík.

close Legendární nožík rybička z Mikulášovic provází mnoho generací dětí. info Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura zoom_in Legendární nožík rybička z Mikulášovic provází mnoho generací dětí

Těch každoročně v Mikulášovicích vyrobí přibližně 300 až 400 tisíc, a je to tak jednoznačně nejvyráběnější mikovácký produkt. Velká část z nich jde na vývoz. Za poslední roky se počet vyrobených rybiček zhruba zčtyřnásobil. Za dobu existence tohoto legendárního nože tak brány mikulášovické firmy opustily desítky milionů rybiček.

Dodnes se jeho výroba neobejde bez ruční práce. Po vylisování totiž práce na jednotlivých dílech zdaleka nekončí. Některé součástky je potřeba vykalit, aby měly požadovanou kvalitu a životnost.

„Na projíždějící pás klademe jednotlivé součástky, které v ochranné atmosféře zakalíme v peci a následně je prudce ochladíme,“ přibližuje kalení Jetelina.

Nahlédněte s Deníkem do království bublinek:

Po zakalení je ale ocel velmi křehká, proto je nutné ji takzvaně popustit, tedy znovu nahřát. Tím se sníží její tvrdost, ale zároveň i křehkost. Následně je potřeba čepel vybrousit do charakteristického tvaru, nabrousit a složit do konečné podoby.

„Nejprve musím dát spodní střenku, pak péro, čepel a nakonec vrchní střenku. Sešlápnu pedál a rybička je hotová,“ popisuje konečnou fázi výroby rybiček Nikola, která má na starosti jejich montáž.

close Legendární nožík rybička z Mikulášovic provází mnoho generací dětí. info Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura zoom_in Legendární nožík rybička z Mikulášovic provází mnoho generací dětí

Každou směnu jí takto rukama projde více než tisíc nožíků. Ani pak ale nejde nůž z továrny k zákazníkům. Každý jednotlivý kousek čeká důkladná výstupní kontrola, aby se do obchodů dostaly jen bezvadné nože.

Kromě klasické rybičky, která vyjde na firemním eshopu na něco málo přes sto korun, nabízí nožířská společnost řadu dalších variant. Od těch malovaných jako klaun očkatý přes dražší zdobené kamínky z Preciosy, až po tu nejdražší, která vyjde na čtvrt milionu korun.

close Legendární nožík rybička z Mikulášovic provází mnoho generací dětí. info Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura zoom_in Legendární nožík rybička z Mikulášovic provází mnoho generací dětí

Ta má střenku z osmnáctikarátového zlata, na kterém nechybí puncovní značky, čepel je z damaškové oceli a opatřená výrobním číslem a do oka rybičky je vsazen český granát. Takto drahou investiční rybičku Mikov samozřejmě neprodává v obyčejné papírovo plastové krabičce, ale v dřevěné dárkové krabičce. Ročně těchto exkluzivních nožů vyrobí dva až tři kusy.

Takto vzniká oblíbená jablonecká bižuterie:

Že je rybička opravdovou legendou, ukazují i snahy o její falšování. Mikov se musel již několikrát utkat s falzifikátory, kteří nůž nabízeli zpravidla v nižší kvalitě a často i za vyšší cenu, než za jakou se dá pořídit mikulášovický originál.

V jednom případě falešnou rybičku dokonce nabízel řetězec prodejen domácích potřeb, který měl své prodejny i v obchodních centrech. Tomu před několika lety soud prodej zakázal a nařídil zaplatit odškodnění 300 tisíc korun.

Mikov je největším českým výrobcem nožů a kancelářské techniky, sídlí v Mikulášovicích na Děčínsku. Holding kromě nožířské značky Mikov zahrnuje také značku RON zaměřující se na klasické i těžké kancelářské spojovače, děrovače, sešívače i rozešívače, rychlovazače, magnetické tabule, pokladny i schránky na klíče, dopisové spony, sponky do kancelářských sešívaček, nůžky, ořezávátka, odlamovací nože nebo stěnové policové stavebnice.