Opozice tvrdí, že nejužší vedení města v současném složení, mimo jiné, nezvládá řešit tak zásadní problém jakým je rozšíření skládky odpadu. Vládnoucí koalice ale většinou hlasů návrh nepustila ani na program jednání. Opozice chtěla odvolat starostu města Jaromíra Strnada, místostarostku Renatu Vaculíkovou a radní Josefa Rumla a Zdeňku Nezbedovou. Novými členy rady pak navrhla jmenovat zastupitele ze svých řad - Filipa Velímského a Jiřího Honzíčka. Vládní koalice ČSSD a Nezávislí ale předložený návrh smetla ze stolu.

Ilustrační foto.
Poslední rozloučení: týdenní přehled smutečních obřadů na Kutnohorsku

Důvodů k "rekonstrukci" městské rady uvedl Vlastislav Málek několik, nejčastěji se ale skloňovala právě skládka a plány odpadové společnosti AVE na její rozšíření. "Je to téma, které vládnoucí koalice nezvládá odborně, ani v komunikaci s občany. Při veřejném projednání prokázala neznalost problematiky a městu a občanům tak hrozí ohrožení životního prostředí," citoval Málek z návrhu s tím, že je sám ochotný vést tým, který bude poradním orgánem rady v otázkách odpadového hospodářství, aniž by byl ovlivněn odpadovou lobby.

Kloubové autobusy pražské integrované dopravy kvůli bezpečnosti nezajíždějí na točnu u zastávky Poliklinika
Nová zastávka autobusů vyjde na milion. Zlepší dostupnost kutnohorské nemocnice

Opozice dále upozornila na vzrůstající napětí ve městě i na radnici, a ostře kritizuje snahu vedení města odvolat současného tajemníka úřadu Martina Ronovského. Ten podle starosty Jaromíra Strnada nevykonává svoji funkci nezaujatě a v souladu s potřebami radnice. "Uváděné vysvětlení navrženého odvolání některých členů rady města, jakkoliv může znít nezúčastněným občanům věrohodně, je jen zástupným zdůvodněním snahy vrátit bývalou koalici alespoň částečně k moci ve městě a do té doby zachovat stávajícího tajemníka na jeho pozici," shodují se starosta a radní Zdeňka Nezbedová.

Utkání 44. kolo hokejové extraligy: HC Vítkovice Ridera - HC Sparta Praha
Dobrý odhad a špetka štěstí. Sázkař z Kutné Hory vyhrál skoro sto dvacet tisíc

Tajemník Ronovský podal už v lednu na odborovou organizaci úřadu a o měsíc později krajskému inspektorátu práce oznámení kvůli výhrůžkám zaměstnancům, kterých se měli dopustit právě výše jmenovaní radní. "Řešení porušování pracovněprávních předpisů vůči zaměstnancům města je jednou ze základních povinností tajemníka a nemá s politikou nic společného," reagoval Martin Ronovský. Závažnost jednání radních, na které si zaměstnanci stěžují, popsal na jednačtyřiceti stranách.