Šlesvicko-Holštýnsko je první spolkovou zemí, která se rozhodla odmítače povinné karantény takto zadržovat. Řešení v podobě nuceného karanténního ubytování v hotelech, které hlídá bezpečnostní agentura, tak nepovažuje za správné. Podobnou cestou se chce vydat také Sasko.

Negativní test na koronavirus
Slovensko zavádí přísnější pravidla. Lidé s negativním testem mají úlevy

Šlesvicko-Holštýnsko vyčlenilo pro karanténní hříšníky šest cel ve věznici na okraji Neumünsteru. Ti, kteří zde budou nuceně ubytováni, nebudou smět po dobu izolace zařízení opustit. Na rozdíl od běžných trestanců si ale mohou u sebe nechat mobil či notebook.

Německý rozhlas Deutschlandfunk uvedl, že úřady již zaznamenaly několik žádostí o nucené umístění do karanténní cely. Těm, kterým taková izolace hrozila, se ale nakonec rozhodli dodržet podmínky domácí karantény.

Detence jako poslední krok? 

Kritici takovéhoto postupu se obávají, že ho úřady budou zneužívat. To ale místní představitelé odmítají a zdůrazňují, že detence je až posledním krokem po vyčerpání všech možností.

Péče o pacienta s koronavirem v Essenu
Německo nasadí protilátkové léky proti covidu. Jako první unijní země

Před uzavřením do cely musí policie člověka opakovaně přistihnout, že domácí karanténu nedodržuje. Poté následuje oficiální policejní výzva, aby dotyčný domácí izolaci neopouštěl. Pokud ani to nevyslyší, rozhodne o detenci soud. Délka nuceného uzavření je pak omezena zbývající karanténou.