Jediný ze státních svátků České republiky spojuje dvě události, které dělí přesně padesát let. 17. listopadu 1939 nacistické Německo zavřelo české vysoké školy, 17. listopadu 1989 pak v Praze začala Sametová revoluce, která vedla k pádu totalitního komunistického režimu. Listopadové události let 1939 a 1989 si na počátku prodlouženého víkendu připomněli také Kutnohořané.
Připomínka listopadových událostí let 1939 a 1989 v Kutné Hoře, mše v chrámu svaté Barbory.
Pietní akt u sochy T. G. Masaryka před Vlašským dvorem začal v pět hodin odpoledne a probíhal zejména v režii studentů kutnohorských středních škol. O hudební vystoupení se postaraly studentky kutnohorského Gymnázia Jiřího Ortena pod taktovkou Zdeňka Licka, scénku upomínající na dobu nesvobody před pádem totalitního režimu v tehdejším Československu nabídli studenti Církevního gymnázia a občerstvení připravilo SOŠ a SOU řemesel Kutná Hora. Význam svátku připomněl ve svém projevu kutnohorský starosta Lukáš Seifert.

Krátce po skončení programu se ze zvonice jezuitské koleje rozezněly svatobarborské zvony a poté začala v 18 hodin v chrámu svaté Barbory mše na poděkování za svobodu a demokracii v naší zemi. Mši sloužil kutnohorský arciděkan P. Vladislav Brokeš.