Certifikáty a odznaky za splnění cílů ve vzdělávacím programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE) tam hejtmanka Petra Pecková a krajský radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha (oba STAN) předali 74 žákům ze sedmi středočeských škol. Nechyběla při tom ani oceňující slova jako „záslužná činnost“ nebo „hrdinství všedního dne“. „Líbí se mi, jak program motivuje mladé lidi k aktivitě, k vytrvalosti a k pomoci druhým,“ chválí Pecková.

Program DofE, který v roce 1956 založil manžel britské panovnice Alžběty II. princ Philip, je nyní celosvětově rozšířený projekt pro děti a mladé lidi ve věku od 14 do 24 let, kteří se chtějí rozvíjet a současně být prospěšní svému okolí. Za přispění svých učitelů nebo vedoucích v roli mentorů se v rámci mimoškolních aktivit snaží dosáhnout cíle nebo překonat metu, které si sami stanovili. Vybírají si při tom ze tří oblastí: dovednost, pohyb a dobrovolnictví, jimž se pak věnují alespoň hodinu týdně.

Pokud v aktivitě, kterou si v rámci programu zaregistrovali, vytrvají, podle délky zapojení dostávají bronzové, stříbrné nebo zlaté ocenění. Právě bronzy a stříbra předávali Pecková s Váchou v Kutné Hoře. Na zlata dojde později.

V České republice program DofE působí už přes čtvrt století – a ve středních Čechách se intenzivněji šíří v posledních letech; i s podporou hejtmanství. „Jsem rád, že v kraji výrazně roste počet účastníků,“ připomněl radní Vácha. „Za rok 2022 se zapojilo 517 nových zájemců, aktivně se teď programu účastní osm stovek mladých lidí,“ konstatoval.

Upozorňuje současně, že mezinárodní certifikát o absolvování programu neslouží jen jako motivace. „Výhodný se i z hlediska dalšího studia nebo získání zaměstnání. Je signálem, že uchazeč je ochotný na sobě pracovat, vzdělávat se a rozvíjet,“ vysvětlil Vácha souvislosti. Velmi dobrý zvuk má certifikát DofE zvláště ve firmách se zázemím v cizině nebo na zahraničních vysokých školách.