Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozmarné počasí na Kutnohorsku: zlámané stromy na silnicích i velká voda

Kutnohorsko - Silný vítr na Kutnohorsku lámal v uplynulých hodinách stromy a větve. 

11.1.2015
SDÍLEJ:

Hladina Sázavy v Kácově se zvedla až na první stupeň povodňové aktivity 11. ledna 2015Foto: Petr Křen

Hasiči z Kutnohorska měli tak v sobotu dost práce. „Vyjížděli jsme k zlámaným stromům," potvrdil velitel kutnohorské hasičské stanice Zdeňek Voseček. „Šlo o odstraňování popadaných nebo vyvrácených stromů a velkých větví z komunikací, kdy zabraňovaly bezpečnému a plynulému provozu," dodal. Nejhorší byla situace v sobotu, kdy hasiči evidovali na Kutnohorsku minimálně patnáct výjezdů.

Rozmarné počasí ale není jen znamení silného větru. Vysoké teploty způsobily v některých oblastech tání zbytkového sněhu. Když se pak v sobotu přidaly místy i prudké deště, hladiny některých řek se začaly zvedat. Už od soboty byly kvůli dešti a tání tak hlášeny první stupně na Doubravě ve Žlebech a na Sázavě v Kácově. K nedělnímu ránu byl je pohotovostní stav kolem hladiny řek stále na úrovni povodňové aktivity. 

V neděli těsně před polednem se Sázava v Kácově přiblížila na dva centimetry k druhému stupni povodňové aktivity. ,,Zřejmě už tok kulminuje," řekla starostka Soňa Křenová. ,,Máme ale vyhlášený stav bdělosti," dodala.

Podle záznamů společnosti Povodí Vltavy se Sázava u Zruče nad Sázavou dotka v neděli druhého stavu povodňové aktivity. 

Ve 12:10 hodin vystoupila hladina řeky Sázavy v Kácově na 285 centimetrů. Ve 12:40 byl vodní stav 284 centimetrů.

Ve 12:40 byl vodní stav ve Zruči nad Sázavou 252 centimetrů, což je již druhý povodňový stupeň. 

Doubrava ve Žlebech se stále drží na prvním povodňovém stupni. Mezi 12 a 13 hodinou zde vodní stav kolísal mezi 113 a 116 centimetry. Nejhorší situace byla od včerejšího večera do dnešního rána, kdy se hladina Doubravy pohybovala mezi 130 až 143 centimetry. 

13:38 - V Kácově se řeka stále drží na 284 centimetrech. Ve Zruči nad Sázavou je řeka stále těsně nad hranicí druhého stupně povodňové aktivity.

Řeka Vrchlice zůstala povodňového stavu ušetřena.

13:44 - Rataje nad Sázavou se dotkly prvního povodňového stavu. Dále se ale řeka nedostala. ,,Už je pravděpodobně po kulminaci. ke druhému stupni jsme se ani vzdáleně nepřiblížili," řekl starosta Luboš Kubát.

14:22 - Situace ve Zruči nad Sázavou se stabilizuje. I když je zde podle záznamů Povodí Vltavy stále stupeň dvě, řeka se podle všeho uklidňuje. ,,Situaci stále sledujeme, ale myslím, že řeka už kulminovala,"  potvrdila místostarostka Alena Hajská.

14:35 -Doubrava ve Žlebech stále klesá. Podle záznamů Povodí Labe je její hladina na 113 centimetrech. Pro porovnání, v 5 hodin ráno zde bylo naměřeno 141 centimetrů.

14:40 Druhý stupeň povodňové aktivity je z celého Středočeského kraje už pouze ve Zruči. Na ostatních sledovaných místech se řeky již dostaly na úroveň jedna. Ale i ve Zruči nad Sázavou je stav přesně na hranici. K prvnímu stupni zbývá již jen centimetr.

I vítr postupně slábne. Od půlnoci do 12 hodin hasiči v celém Středočeském kraji vyjížděli k pouze 37 případům. Uvedl to mluvčí krajských hasičů Ladislav Holomčík.

15:03 - Řeka ve Zruči nad Sázavou konečně klesla na první stupeň.Pokud někdo z Vás zachytil svým fotoaparátem či mobilním telefonem zvýšenou hladinu řek nebo i dopad větrného počasí na Kutnohorsku, můžete snímek zaslat na adresu redakce.kutnohorsky@denik.cz. Vaše snímky zveřejníme na webu i v novinách.

Autor: Irena Blahníková

11.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Odstartoval první ročník festivalu Start Fest

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Žádný začátek není snadný a v umění toto tvrzení platí dvojnásob, právě z toho důvodu vznikl festival Start Fest. Ten si, jak už je z názvu patrné, klade za cíl pomoci mladým umělcům odstartovat jejich kariéru. V Kutné Hoře se festival Start Fest konal poprvé v pátek 14. října v kutnohorském Planet Music clubu. Publiku se představilo několik kapel a svou tvorbu na společné výstavě odprezentovali také mladí fotografové.

Děti z mateřských škol se setkaly v Březové u Kutné Hory

Březová /FOTOGALERIE/ - Společné setkání dětí, rodičů i organizátorů projektu Putovní olympiády mateřských škol se uskutečnilo v sobotu 14. října v krásném prostředí zábavného parku Heroland, v Březové u Kutné Hory při příležitosti ukončení pátého ročníku projektu spolupráce, který realizuje MAS Lípa pro venkov společně s partnerskou MAS Zálabí.

Kutnohorští policisté hledají muže z kamerového záznamu

Kutná Hora - Kutnohorští policisté pátrají po totožnosti muže z kamerového záznamu v Kutné Hoře. "Osoba na fotografii z kamerového záznamu může poskytnout informace k případu podvodného jednání, ke kterému došlo v uplynulých dnech v Kutné Hoře. Svým svědectvím může přispět k dopadení pachatele, či objasnění tohoto případu," uvedla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Děti navštívily policejní oddělení v Uhlířských Janovicích

Uhlířské Janovice /FOTOGALERIE/ - Děti ze Základní školy Uhlířské Janovice navštívili v říjnu letošního roku v dopoledních hodinách místní Obvodní oddělení Policie ČR.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení