Zatímco starosta Kutné Hory Ivo Šanc hlasování ustál (11 hlasů pro, 13 proti, 2 neplatné), stejně jako místostarosta Jiří Franc (1 hlas neplatný, 11 pro a 14 hlasů proti),místostarosta Karel Koubský byl odvolán (14 pro, 11 proti a 1 hlas neplatný). 

„Nesedím na této židli, abych měl pohodlný život, ale abych prosadil, co jsem slíbil prosadit," komentoval hlasování Šanc.

Ze zbývajících tří radních ( Dana Vepřková, Petr Jurka, Ladislava Krčmářová ) nebyl již odvolán nikdo.

Předkladatel návrhu na odvolání vedení města, bývalý starosta Ivo Šalátek důvodům odvolání Karla Koubského paradoxně prý příliš nerozumí. „Měl jsem na mysli, aby současná koalice přehodnotila své vedení a vyvinulo se to tak, jak se vyvinulo. Netuším, proč byl Karel Koubský odvolán. Já jsem návrh opřel o kauzu teplo a tam hrál hlavní roli starosta, a protože nebyl odvolán, byl místostarosta odvolán z jiného důvodu," komentoval hlasování Šalátek.

Chybějícího místostarostu budou zastupitelé vybírat 29. května.

Šance pro Kutnou Horu má podle Šalátka lepší kandidáty do vedení města, než jsou současní představitelé radnice. Podle zastupitelky za ČSSD Zuzany Moravčíkové bylo uzavření sporné smlouvy poslední kapkou. Kontrakt měl být podle ní uzavřen v tichosti, aby se o něm veřejnost ani opozice nedozvěděly. „Starosta není týmový hráč a myslí jen na sebe," prohlásila. Po volbě novinářům řekla, že hlasování splnilo svůj účel, i když starosta s jedním místostarostou zůstávají ve funkcích. Poukázala na to, že k odvolání Koubského přispěly i hlasy z koaličního tábora.

Vedení radnice tvrdí, že smlouva s novým dodavatelem tepla, který v areálu ČKD vybudoval za 600 milionů korun bioelektrárnu na kombinovanou výrobu tepla a elektřiny, je pro město výhodná. Poukazuje na to, že teplo z obnovitelného zdroje bude dlouhodobě levnější než teplo z plynu, jehož ceny trvale rostou. Přechod na nový zdroj bude podle Šance pro odběratele znamenat desetiprocentní až třicetiprocentní zlevnění.

Smlouva platí osm let s případným prodloužením na dvakrát tři roky, kdy by byla snížena fixní složka ceny podle odběru v uplynulých letech. Podle opozice je uzavření smlouvy na tak dlouhou dobu riskantní.

(čtk, red)