D Opakovaně se problémy opilců v ulicích řešily poblíž sídliště Hlouška, kde sídlí Oblastní charita Kutná Hora. V posledních měsících se ale opilci objevují i na jiných místech. „Počet zásahů a stížností na opilce se mnohonásobně zvětšil. Hodně kvůli nim zasahujeme v centru města, kde se navíc pohybuje spousta turistů a na město to vrhá špatné světlo," potvrdil velitel Městské policie Kutná Hora Oldřich Kubový.
Vyhláška o zákazu konzumace alkoholu vejde oficiálně v platnost nejpozději patnáct dní po svém schválení městskými zastupiteli. Nebude ale celoplošná. „Vyhlášky tohoto druhu se celoplošně nedělají. Musí je odsouhlasit ministerstvo vnitra, a to má i ve svých podmínkách uvedeno, že je nutná specifikace lokalit, kde bude zákaz platit," uvedl místostarosta Kutné Hory Jiří Franc. Zákaz se tedy vztahuje na ulice Barborská, Husova, Šultysova, Kollárova, Tylova, Masarykova, Zámecká a Sportovců. Platí ale i ve všech parcích, sadech a na náměstích, včetně náměstí Palackého a Václavského. Rovněž je požití alkoholu zakázané na všech dětských hřištích a u všech školských zařízení a v okruhu 100 metrů od nich. Stejně tak zákaz platí se stometrovým odstupem u obchodů a supermarketů, na zastávkách a v čekárnách hromadné dopravy, u budov hlavního a městského vlakového nádraží, u budovy Tylova divadla a u Duhového atria v Trebišovské ulici.
Zákaz konzumace alkoholických nápojů se dále nevztahuje na zahrádky a předzahrádky restauračních zařízení, cukráren a kaváren. Osvobozeny jsou i kulturní akce pořádané Městem Kutná Hora nebo s jeho souhlasem a oslavy Silvestra. Zastupitelé ale protialkoholní vyhlášku neschválili jednohlasně. Ladislav Šorčík se ostře proti schválení dokumentu postavil. „Nejsme schopni definovat míru, kdy bude vyhláška aplikována. Můžeme si říci, že slušný člověk se nemá čeho bát a že se to bude aplikovat jen na pochybná individua. Ale kde máme záruku, že to tak opravdu bude," upozornil zastupitel.
Velitel městské policie Oldřich Kubový ale řekl, že k aplikaci vyhlášky může dojít v případě, že se opilý jedinec chová nepřístojně. Dělá přestupky, kdy například ruší noční klid, vzbuzuje veřejné pohoršení, nebo znečišťuje a ničí veřejný majetek. „Přestupkové jednání má formální i materiální znaky. Materiálním znakem je nebezpečnost činu pro společnost. Myslím, že jedno pivo, které si dá turista na osvěžení cestou od chrámu svaté Barbory, není nebezpečné pro společnosti a vyhlášku policie v takovém případě aplikovat nebude," uvedl velitel. To však nevylučuje zásah policie v případě, že turisté míru překročí. „Pokud si dají více vína a začnou být hluční, policie samozřejmě zakročí jako v ostatních obdobných případech. Z naší zkušenosti se to ale dá v případě cizinců vyřešit domluvou," dodal Kubový.
Nevymahatelné pokuty
Podle něj, však samotná protialkoholní vyhláška není samospasitelná. „Dává nám ale možnost odejmout věc, skrze kterou byl spáchán přestupek, v tomto případě lahev či krabici s alkoholem," podotkl velitel městských strážníků. Policisté mají dále možnost agresivní opilce potrestat i desetitisícovými pokutami. Zde je ovšem problém s jejich vymahatelností. Stížnosti se totiž často stahují na bezdomovce, kteří nemají peníze na jejich úhradu. Ve hře je i trest zákazu pobytu na území města. „Ten lze uložit při opakovaném přestupování zákona, ale pouze lidem, kteří nemají trvalé bydliště v Kutné Hoře," dodal Kubový.
S lidmi, kteří se dostali do životní tísně pracuje v Kutné Hoře Duhové atrium Oblastní charity Kutná Hora, pod které spadá i Nízkoprahové denní centrum. Jeho vedoucí David Sedlák s vydáním vyhlášky souhlasí. „Dokument jsem pročetl a jsem přesvědčen, že může být nápomocný ke zlepšení situace ve městě. Může být určitou prevencí k řešení problémů s veřejným popíjením alkoholu ve městě a s redukováním deliktů spojených s alkoholismem," řekl. Jeho názor sdílí i Petr Seidl, terénní pracovník výše uvedeného střediska. „Určitě s tím souhlasím. Policie bude mít touto vyhláškou možnost zasáhnout proti lidem, kteří nepřispívají k dobré reprezentaci našeho města svým každodenním popíjením laciného alkoholu na veřejných prostranstvích," řekl.
Čáslav má dobré zkušenosti
Kutná Hora je posledním městem, které protialkoholní vyhlášku přijalo. Již několik let platí v Uhlířských Janovicích, Zruči nad Sázavou i Čáslavi. „Nám se tu vyhláška velice osvědčila," řekl velitel Městské policie Čáslav Pavel Kratochvíl. „Opilci, se kterými byl problém, zmizeli z města. Čáslav je malá a tak se neměli moc kam přesouvat. Řekl bych, že od přijetí vyhlášky je ve městě větší klid," dodal.
ANKETA: Budou ulice bez alkoholu klidnější?
Vendula Křížková, Kutná Hora: Já myslím, že ano. Není to příjemné potkávat opilce nebo bezdomovce, když se sama na večer vracím domů. Myslím, že to Kutné Hoře pomůže.
Tereza Horáčková, Plaňany: Nejsem striktním zastáncem úplného zákazu, ale hlavně kvůli dětem, by se pití na veřejnosti nějakým způsobem omezovat mělo.
Vojtěch Havránek, Kutné Hora: Já třeba nemám potřebu chodit někam na veřejnost pít. Přijde mi to trochu zbytečné. Vadí mi to na nádražích a supermarketech, ale jinde ne.
Helena Pochobradská, Kutná Hora: Já bych pití sice přímo nezakazovala, ale opravdu není příliš hezké, když se opilí lidé válejí po ulicích našeho města.
František Papoušek, Kutná Hora: Snad ano. Mně se nelíbí, když vidím opilce válet se po městě. To je špatné. Viděl jsem případ, když si jednoho u nádraží fotili turisté jako atrakci.