VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Alej nahradily rybářské sádky, lidé nesouhlasí

Čáslav /FOTOGALERIE/ – Lipovou alej si čáslavské Jetelově ulici pamatuje spousta lidí. Nyní je ale již minulostí. Po letech tahanic stromy padly a na jejich místě vznikly rybářské sádky. Tato skutečnost mezi Čáslavany stále vyvolávají rozporuplné pocity.

11.11.2017
SDÍLEJ:

V čáslavské Jetelově ulici bylo pokáceno patnáct lip.Foto: Vladimír Havlíček

Nedaleko místa bydlí například Marie Vondráčková. Ta je nespokojená již od doby, co byly lípy vykáceny. „Vím, že to bylo na pozemku rybářů, takže mohli s lípami nakládat, jak chtěli. Bohužel to ovlivnilo hodně lidí, kteří byli na lípy v této ulici zvyklí. V letních měsících poskytovaly stromy příjemný stín,“ uvedla Čáslavanka, která byla při tom, když se lípy kácely. „Určitě to bylo nepříjemné. Také nechápu, proč tam pak stromy tak dlouho ležely. Bylo smutné dívat se na ty padlé lípy, jak na ně prší. Přitom jejich kmeny byly zdravé,“ dodala.

Nespokojenost vyjádřil i Jiří Novák. „Nechápu, jak mohli tak krásné, zdravé lípy pokácet. Určitě je to škoda,“ řekl Novák. Ten se bojí, že to nebude trvat dlouho a kvůli vybudovaným sádkám se stane nějaké neštěstí. „Lidé na to nejsou zvyklí a někdo tam může, hlavně ve večerních hodinách, spadnout,“ dodal.

Proti pokácení bojovala organizace Český svaz ochránců přírody Zelená Čáslav, která v roce 2014 právě kvůli lipám v Jetelově ulici vznikla. „Jednání byla ukončena pokácením stromů. To, že nám pod oknem de facto roste rybník, nemá smysl komentovat,“ uvedla Kristýna Neuhauserová ze svazu.

Kristýna Neuhauserová se na změnu v lokalitě dívá velice negativně. „Kvalitu bydlení nám to už snížilo, třeba nárůstem teploty v objektu během letních měsíců,“ dodala.

Podle Vladimíra Havlíčka má tento problém dvě roviny. První je vybudování sádkového rybníku. „Tento počin vítám z několika důvodů. Na tomto místě totiž ve středověku rybník býval, při bagrování to bylo vidět. Lžíce bagru se vůbec nedostala na dno bývalého rybníku, tak hluboká nádrž tu byla. Dokonce se občas objevily „středověké škeble“, anaerobní prostředí je konzervovalo. Kromě tohoto „návratu ke kořenům“ můžeme mluvit o dalších důvodech k budování takovýchto nádrží. O zadržování vody v krajině počínaje a zachování či vytváření funkčního ekosystému konče. Takže se jedná jednoznačně o pozitivní počin,“ řekl Vladimír Havlíček.

Druhou stranou „mince“ jsou ale podle něj právě ty lípy. „V Jetelové ulici bydlím a více než dvacet let jsem se o alej staral, řezal suché a poškozené větve, každou lípu jsem měl doslova „přečtenou“. Když vznikl problém s kácením aleje, veřejnost se silně polarizovala. Část byla pro kácení z důvodu budování sádek, stáří stromů, padání listí apod. Druhá část se stromů zastávala z důvodu estetického, funkčního, stromy působí jako větrolamy, produkují kyslík atd. Zkrátka, kdyby nebyly stromy, nebyli bychom ani my. Tento spor byl legitimní, vždy je to otázka hledání rovnováhy,“ dodal Havlíček.

Podle něj je smutné, jak obě spolu strany v boji o alej soupeřily. Někdy prý i nečistě. „Zastánci kácení například tvrdili, že lípy byly duté a na pokraji životnosti. Byla to pravda jen částečná. Na fotografiích, které jsem nafotil po skácení, jsou takové lípy dvě, možná tři. Vrcholem bylo označení zastánců lip v tisku za ekoteroristy. Ale druhá strana má také „máslo na hlavě“. Všechny lípy označovala za zdravé, vysazené v optimální vzdálenosti, vitální,“ doplnil Čáslavan, který uvádí informace na pravou míru.

„Alej byla založena příliš hustě, část stromů tak trpěla nedostatkem světla, důsledkem bylo špatné založení korun. Některé stromy měly dva rovnocené terminály, lidově řečeno, byly do tvaru V. A takový strom je do budoucna nebezpečím z důvodu jeho rozlomení. Na druhou stranu, část stromů měla nádherný terminál, byly ozdobou ulice, potažmo Čáslavi. I kdybych neabsolvoval dendrologii na vysoké škole, tak bych tuto skutečnost viděl. A každý, jen trochu rozumný zahrádkář, který má zkušenost se stromy. Z uvedeného vyplývá můj, podotýkám subjektivní názor. Nádrž měla být užší a mělo být zachováno několik zdravých stromů s jedním terminálem a dobře založenou korunou. Samozřejmě v rozumných rozestupech, místo aleje by to bylo v podstatě několik soliter. A že by listí padalo do vody? Na druhé straně také padá z olší a kromě toho, s tím si příroda poradí,“ dodává Havlíček s tím, že přestože měli rybáři povolení na skácení všech lip, dvě ponechali.

Zůstala "Lípa hrdinka"

První a poslední. „Ta první nemá dobře založenou korunu, ale díky za ní, třeba se rozvětví. A ta poslední? To je nejhezčí lípa z celé aleje, v celostátním tisku pojmenovaná „Lípa hrdinka“. A právě tu jsem při kácení aleje celý den hlídal, a když se k ní přiblížily zuby motorových pil, vyběhl jsem a „žebral“ za její život. A byl jsem úspěšný, lípa zůstala hrdě stát,“ řekl.

Podle něj něco hezkého zaniklo, aby něco hezkého vzniklo. „A až bude v Jetelové ulici vybudován alespoň na jedné straně chodník a vyspádovaná silnice, až bude napuštěn nový sádkový rybník a jestli přežije „Lípa hrdinka“, vznikne příjemné místo k odpočinku a relaxaci. Jen my, pamětníci, občas zjihneme při vzpomínce na vůni lipových květů a bzučení včel v korunách lip v Jetelové ulici,“ uvedl na závěr.

Oplocení

Rybářské sádky jsou nyní již hotové a v budoucnu je čeká oplocení. „Pokud půjde vše podle plánů, mělo by být oplocení hotovo v nejbližších měsících,“ uvedl Martin Borovský, předseda Českého rybářského svazu místní organizace Čáslav. V příštím roce dojde ještě k vybudování rybářského domečku. I díky tomuto zázemí se pak děti z rybářského kroužku budou moci v budoucnu učit praktickým dovednostem.

Autor: Diana Kovandová

11.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 65 535 Kč

Finanční poradci specialisté Regionální ředitel. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 80000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Regionální ředitel, Finanční Institut - společnost s rostoucím podílem na trhu a specialista na rodinné finance hledá zkušeného kolegu s praxí na pozici Regionální ředitel/-ka. , , Náplň práce: , - vedení krajské pobočky; , - vedení výběrových řízení; , - školení obchodních dovedností; , - plnění stanovených cílů; , - zodpovědnost za výsledky svěřené obchodní skupiny , , Požadujeme: , - výborné manažerské a organizační schopnosti; , - komunikativní a obchodní dovednosti; , - ukončené SŠ nebo VŠ vzdělání – minimálně maturita (ekonomického směru) , - zkušenosti ve finančnictví a licence PPZ, , - bezúhonnost; , - ŘP skupiny B – aktivní řidič , , Nabízíme: , - zázemí kanceláře a veškerý servis , - klientelu přidělenou společnosti – předem domluvené schůzky zajišťuje centrála společnosti , - vybudovaný tým spolupracovníků ve svěřeném regionu , - pohyblivou složku - odměny ze svěřeného regionu + pasivní příjem , - pravidelná školení a porady , - možnost kariérního růstu , , V případě zájmu se do výběrového řízení přihlaste na http://www.vyberove-rizeni.com/. Pracoviště: Finanční institut b- kvapilova, Kvapilova, č.p. 595, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: , .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 20 000 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Švadleny. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se drobné opravy a úpravy prádla a pracovním oděvů našich zákazníků., Vhodné na plný pracovní poměr nebo dohodou, vhodné i pro důchodce., V případě zájmu volejte v době 8-18hod, případně se osobně dostavte na místo výkonu práce: , Nad Rezkovcem 1114, Čáslav. Pracoviště: P-mm s.r.o. p2, Nad Rezkovcem, č.p. 1114, 286 01 Čáslav. Informace: Miroslav Malina, +420 602 405 429.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 35 000 Kč

Specialisté v oblasti řízení rizik Projektový manažer. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Projektový manažer je kvalifikovaný pracovník schopný zajišťovat realizaci a zpracování projektu pro výrobu dílu. Práce se vyznačuje neustálým kontaktem s pracovníky výroby, s kolegy z ostatních útvarů společnosti a se zástupci dodavatelských a odběratelských firem, se schopností vhodného jednání na profesní úrovni a cílem dobře reprezentovat společnost. Požadavek je s dobrou jazykovou připraveností AJ.. Pracoviště: Ljunghall s.r.o., Vrchovská, č.p. 1813, 286 01 Čáslav. Informace: Monika Konečná, +420 327 300 030.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 9 925 Kč

Ostatní specialisté a odborní pracovníci v oblasti výchovy a vzdělávání jinde neuvedení Asistenti pedagoga. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9925 kč, mzda max. 12610 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce s dětmi, požadováno pedagogické vzdělání nebo kurz asistenta pedagoga., Nabízíme: příspěvek na stravování ve školní jídelně. , V případě zájmu pište na uvedený email., Místo výkonu práce: Základní škola a Mateřská škola Bílé Podolí 67. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola bílé podolí, okres kutná hora, 285 72 Bílé Podolí. Informace: Stanislava Šindelářová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrej Babiš a Čapí hnízdo.
13

Dotaci na Čapí hnízdo prý firma dobrovolně vrátí

Ilustrační foto

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Počet Středočechů vzrostl podle statistiků o 3421

Střední Čechy – Střední Čechy zůstávají nejlidnatějším krajem v rámci republiky. Nejnovější údaje Českého statistického úřadu za první kvartál letošního roku připomínají, že k 31. březnu měl kraj 1 356 216 obyvatel. Alespoň pokud jde o lidi, kteří jsou přihlášeni k trvalému pobytu; ve skutečnosti je těch, kteří mají ve středních Čechách domov, více.

Koně z jámy hasiči dolovali skoro tři hodiny

Střední Čechy /FOTOGALERIE/ – Náročný zásah směřující k záchraně koně spadlého do jámy, při kterém zvířeti dokonce museli půjčit vlastní oblečení, zažívali ve středu dopoledne hasiči na Praze-západ. Před 17. hodinou byli přivoláni do chatové oblasti mezi obcemi Měchenice a Klínec, kam běžně používaná technika nemůže dojet.

Policie hledá muže z kamerového záznamu

Čáslav – Policisté z Čáslavi pátrají po totožnosti dosud neznámého muže, který je zachycen na fotografiích pořízených z kamerového záznamu.

Hledání kešek se omezovat nemá, říká hráč z Nymburka

Nymburk – Smrt dvou lidí v pražském kanále při geocachingu vyvolala řadu reakcí. Někteří veřejní činitelé se dokonce vyjádřili v tom smyslu, že krabičky umístěné na podobně nepřístupných a rizikových místech by se měly v zájmu ochrany zdraví a lidských životů odstranit. S tím však zásadně nesouhlasí Richard z Nymburka, který je „kačerem“, jak si hráči této hry říkají, už pěknou řádku let.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT