Postupně se přidávali nejen knihovny u nás, ale i v Polsku a Slovensku. Letos se přihlásilo 591 míst, kde se Noc s Andersenem uskutečnila. Prvně se dokonce ozvalo Slovinsko.

Spisovatelka dorazila až ze "Švédska"

„Celá letošní akce se nesla v duchu 100. výročí spisovatelky Astrid Lindgrenové,“ prozradila Helena Netolická z kutnohorské knihovny s tím, že tam nocovalo kolem 33 dětí a průběžně se měnící počet 12 hlídačů. „Kostýmy byly v duchu knížek Astrid Lindgrenové, takže jsme tady měli Karkulína, Pipi Dlouhou punčochu, děti z Bullerbynu, Emila Neplechu a Ronju s loupežníky,“ uvedla knihovnice Petra Moravcová. Po večeři se děti vypravily projít historické centrum města s lampiony. Spisovatelka Astrid Lindgrenová v podání učitelky Kristýny Plavcové, dorazila až ze „Švédska“, aby dětem rozdala sladkosti. Děti se pak rozdělily do pěti skupin a soutěžily u pěti soutěžních disciplín.

Za soutěže děti dostávaly grešle, které si pak mohly proměnit v obchůdku za různé pamlsky či drobnosti na památku. Kolem 23. hodiny vypukla Miss pyjamko s disco tancem. Na závěr se děti zavrtaly do spacáčků a knihovnice jim předčítaly z knih Lindgrenové. Ráno posnídaly a s rodiči odkráčely domů okolo osmé hodiny. „Již se těšíme na rok 2008, ale jsme šťastné, že se vše zdařilo,“ zakončily kutnohorské knihovnice z dětského oddělení Petra Moravcová a Hana Netolická.

Děti hledaly zajímavý poklad

I knihovna v Miskovicích se přihlásila do mezinárodní akce na podporu čtení malých čtenářů spolu s ostatními. „Děti si zde vyrobily a odnesly domů stromky Pohádkovníky, v knihovně pak zasadily nové,“ řekla knihovnice z Miskovic Dagmar Strbíková. Děti četly knihy například od Zdeňka Millera Krtečka či Ladovu Kmotru Lišku. „Luštily hádanku, malovaly a nakonec hledaly poklad, díky sponzorskému daru kutnohorské Cukrárny U Matěje nádherný dort,“ dodala Strbíková. Děti v knihovně letos nespaly díky malým prostorům, ale večer putovaly stezkou odvahy s lampiony do svých domovů. „Doufám, že se akce vydařila a děti byly spokojené,“ zakončila knihovnice z Miskovic Strbíková s tím, že by ráda poděkovala za dort Cukrárně U Matěje v Kutné Hoře, Rybárně v Kutné Hoře za krabičky a paní Cukrové z Miskovic za množství buxusu na stromečky.