Na Kutnohorsku se ale zřejmě nejedná o tak vážný problém. Starostové se sice občas podivují nad tím, co z komínů vychází, ale řešit to ani na základě stížnosti už příliš nemohou.

„U nás to není takový problém, obec je z velké části plynofikovaná a je to znát. Samozřejmě se najdou jedinci, kteří spalují nevhodné věci škodící životnímu prostředí, ale my je nemáme jak zkontrolovat. Nehledě na to, že to pálí v noci,“ uvedl starosta Vrdů Antonín Šindelář.

Ze zákona je totiž vstup na pozemek a do kotelny vlastníka nemovitosti možný pouze s jeho souhlasem. Zjistit, zda člověk netopí například plastovými obaly, lze potom pouze zrakem, ani zápach není považován za kritérium.

Zakazovat uhelné kaly obce nebudou

Starostové však mohou zakázat některá paliva přímo vyhláškou, například nekvalitní uhelný odpad, kaly, nebo hnědé uhlí. To by však bylo právně poměrně složité. Ani jeden z oslovených starostů kutnohorských obcí se pro tuo variantu nevyjádřil. „Rozhodně ne. Podpořit lidi v nákupu lepších technologií, jako kotlů, by měla vláda. Lidi něčím topit musí. Ať jim přidají na výplatách,“ narazil na problém s nedostatečnou legislativní podporou nových topných technologií starosta Svatého Mikuláše Miroslav Pavlík.

Ani starosta Zbraslavic Ondřej Havlovic není příznivcem takového řešení. „Problém je, když někdo na někoho stěžuje, na to zákony nepamatují. Pomohla by plynofikace, ale plyn nám nezavedou, protože to má prý dlouhou návratnost a teď již dotace na plyn jednoduše nedostanete,“ postěžoval si Havlovic.
Pavel z Uhlířských Janovic uhelnými kaly zatopí i tuto zimu. „Jsou levnější. To je pro mě hlavní, nic jiného neřeším,“ shrnul stanovisko mnoha občanů, kterým vyšší cenu plynu nevyváží ani pracnost, jež si vyhřívání domu s pevnými palivy vyžaduje.

Bez vhodnější legislativní úpravy a dostatečné finanční motivace však podle oslovených starostů některé obyvatele prostě k ohleduplnějšímu vytápění nikdo a nic zřejmě nepřesvědčí.