K zachování výroby piva ve městě ve velkém je vedení radnice skeptické. Vyžadovalo by to velké investiční náklady a bylo by otázkou, jak by se výrobce prosadil na trhu. Proto chce město pivovar raději přeměnit ve vícefunkční areál.

„Architekt David Vávra víceméně dobrovolně připravuje studii, měli jsme ho tady v pondělí, bavili jsme se o jeho konceptu a mně se to líbilo,“ uvedl starosta.

Vávrův koncept je podle něj velmi realistický. „Žádné přestavby, těžké stamiliony, ale taková reálná vize, jak ty objekty využít,“ poznamenal Šanc. Část prací by mělo financovat město a část podnikatelé. „Byla by to kombinace bydlení, menšího podnikání, sociálního využití, služeb pro matky s dětmi a minipivovaru s restaurací,“ upřesnil starosta. Představy o nákladech ale zatím radnice nemá, celý koncept se teprve rodí.

Heineken loni v Kutné Hoře ukončil výrobu, protože se mu pivo Dačický vařit v pivovaru nevyplatilo, a přesunul ji do Velkého Března. Radnice od té doby pro areál hledá využití. Letos v létě se za zdmi pivovaru konal festival alternativní hudby Creepy Teepee.

David Vávra, kterého zná většina lidí z prostředí divadla Sklep, filmů a televizních scének, má jako architekt široký záběr – od interiérů restaurací a barů přes novostavby rodinných domů až po přestavby rozsáhlejších objektů. V poslední době projektoval například dosud neuskutečněnou rekonstrukci kladenského divadla nebo knihovnu města Hradce Králové, která vzniká přestavbou továrny Vertex.