Na víkendovém provozu se nic nemění – otevřeno bude vždy dopoledne; konkrétně mezi osmou a dvanáctou.
Příchozí si v asistenčním centru mohou vyřídit nejen registraci pobytu, ale najdou pomoc i při vyřizování dalších záležitostí: především jde o získání kartičky zdravotní pojišťovny, opravňující čerpat zdravotní péči za stejných podmínek jako domácí obyvatelé, a o sociální dávky. Případně, pokud uprchlíci potřebují, mohou být i ubytováni.
Omezovat provoz umožňuje pokles počtu přicházejících běženců. Původně kraj ve středočeských městech otevřel tři asistenční centra, která měla zprvu otevřeno nonstop; KACPU v Mladé Boleslavi a v Příbrami však již byla v květnu uzavřena. Od počátku jeho existence se kraj podílel také na zajišťování provozu asistenčního centra v Praze.
Již s předstihem také jak kraj, tak středočeští hasiči upozorňují, že ve středu 20. července bude asistenční centrum v Kutné Hoře z technických důvodů na jeden den zcela uzavřeno. I tak ale uprchlíkům zůstane zachována možnost registrace – mohou se obrátit na oddělení pobytových agend odboru cizinecké policie nebo na takzvaný OAMP – odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra. Případné rady je možné získat prostřednictvím středočeské asistenční linky s telefonním číslem 226 288 400.
Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.