„Logo vyjadřuje, že Evropská unie je jednotná v různosti,“ doplnil Vondra. Barevná souhra písmenek a čísel „eu2009.cz“ bu-de nejen naši republiku ale i celou Sedmadvacítku prezentovat v prvním pololetí příštího roku.

Autorem loga je grafik Tomáš Pakosta z Litomyšle, který se prosadil mezi 350 zaslanými návrhy. „Chtěli jsme inteligentní a chytré logo, to jsme určitě našli,“ komentoval člen poroty, designér Aleš Najbrt. Předsednické logo bude natištěno nejen na reklamních předmětech, ale ve své druhé verzi evropské mapy také na dveřích kanceláří jednot-livých evropských politiků nebo na několika letadlech.

Premiér Mirek Topolánek považuje evropské předsednictví za nelehký úkol. „Naše předsednictví budou charakterizovat tři E, tedy ekonomika, energetika a Evropa a svět,“ popsal české priority pro předsednictví Topolánek.

Podle Vondry bude české předsednictví plnit spíše roli moderátora a hledání jednoty v nelehké době. „Určitě to nebude cesta extrému,“ doplnil Vondra. Česká vláda se chce soustředit také na vyjednávání o vstupu Chorvatska do Evropské unie nebo na upevnění euroatlantických va­zeb.