Ačkoli je areál bývalé cihelny, kde mají bezdomovci najít nové zázemí ve čtyřech obytných buňkách, na okraji města, obyvatelům městské části Sedlec se to vůbec nelíbí. Radním a zastupitelům poslali prostřednictvím osadního výboru otevřený dopis, v němž vyjadřují svůj nesouhlas s tímto záměrem.

Radní podle místostarostky Silvie Doušové (STAN – Šance pro Kutnou Horu) plánovali původně na 22. prosince schůzku s Osadním výborem Sedlec přímo v cihelně. Kvůli vládním opatřením k ní ale nedošlo. „V tuto chvíli je tedy vypsaný záměr na výpůjčku sestavy čtyř obytných buněk a nebytové prostory,“ uvedla Doušová s tím, že s výsledky záměru se seznámí radní 13. ledna příštího roku.

Autorům otevřeného dopisu v čele s předsedou sedleckého osadního výboru Tomášem Mottlem vadí nejvíce to, že záměr stěhování nebyl ze strany probrán s osadním výborem ani s obyvateli, kteří v okolí žijí a nedostali možnost se k celé věci vyjádřit. „Není totiž pravda, že jde o úplně okrajovou část měst, je to jen pár kroků k prvnímu rodinnému domu. Navíc je areál bývalé cihelny kousek od vlakového nádraží,“ uvedl Mottl.

Objekt bývalé mateřské školy v Trebišovské ulici v Kutné Hoře.
Mateřinka v Trebišovské by mohla zahájit příští rok. Charitu čeká stěhování

Osadní výbor chce, aby vedení města všechna jednání a rozhodnutí odložilo na dobu, kdy se budou moci k celé záležitosti osobně vyjádřit všichni obyvatelé Sedlce. „Ze strany města chceme písemně nějaké záruky. Charita má dobře vyřešený systém, nepřijímá kupříkladu opilé klienty. Co se ale stane, když přijede bezdomovec vlakem třeba z Kolína a zaměstnanci centra ho nepustí dovnitř? Na to je potřeba najít společně odpovědi,“ zdůraznil Mottl.

Chce rovněž, aby byl stanoven strop pro maximální počet klientů na deset. Právě deset klientů v současné době noclehárnu v Trebišovské ulici využívá, další pak navštěvují zdejší denní centrum.

Místostarostka Doušová ale tvrzení, že obyvatelé Sedlce o stěhování Charity nevěděli, zpochybnila. „Pro mě bylo velkým překvapením, že členové Osadního výboru Sedlec o tomto záměru města podle jejich slov nevěděl. O plánu přesunout sociální služby z Trebišovské do ulice Cihlářská se přitom hovořilo více jak rok. Rovněž se o tom psalo v médiích a několikrát to bylo zmíněno i na zastupitelstvu, takže nešlo o nic tajného,“ uvedla Silvia Doušová.

Městská hromadná doprava v Kutné Hoře. Linka 12 v Masarykově ulici.
Autobusy jezdí podle nového jízdního řádu. Devět zastávek má nové jméno

Zároveň připomněla, že samotný projekt přesunu se realizoval více než rok se všemi nezbytnými kroky, mezi které patřila příprava projektové dokumentace, výběrová řízení na dodavatele buněk i na zhotovitele vnitřní rekonstrukce a úpravy okolí budovy nebo schvalovací procesy na radě města. „To všechno si vyžádalo několikaměsíční práci, nemluvíme tedy o akci, která by se realizovala z týdne na týden,“ vysvětlila místostarostka.

Důvod k obavám podle ní v tuto chvíli není oprávněný. „Své klienty má Charita pod kontrolou a stará se o ně. Jako problémoví se jeví spíše ti, kteří jsou mimo působnost Charity. A takoví lidé se mohou vyskytovat kdekoli na území Kutné Hory. Každopádně chceme občany Sedlce ujistit, že uděláme maximum, aby žádné nepříjemné situace nenastaly, a pokud by k nim přece jen došlo, budeme je okamžitě řešit,“ uzavřela Doušová.

Šéf Oblastní charity Kutná Hora Robert Otruba už před časem uvedl, že jsou především připraveni uvolnit prostory pro budoucí školku. Obytné kontejnery vnímají pouze jako dočasné řešení současné situace.