Co práce s dětmi?
Martin Levý: Je to pro mě velký přínos. Mohu si vyzkoušet spoustu věcí, co budu potřebovat v budoucnu a navíc je tu široká škála dětí.
V jakém smyslu to budete potřebovat?
Studuju pedagogiku pro základní školu. Tady se to dá velmi dobře uplatnit. Pracuje se mi s nima skvěle.
Jste „rozený skaut“ a jak dlouho vůbec pracujete s dětmi?
Jsem u skautů přibližně dvanáct let. Nejdříve jsem byl rádce, což je nižší stupeň než vůdce. Nedávno jsem udělal čelitelské zkoušky a budou mě čekat vůdcovské zkoušky.
Čím vás tady na táboře někdo překvapil?
Asi vy s rozhovorem (úsměv). Zatím asi nic velkého. Občas mě překvapí ti malí kluci, jak se dokážou v té přírodě chovat.
Dá se říci, že jsou ty děti díky tomu, co se celý rok učí a vyzkouší si tady určitým způsobem jakoby tvrdší?
Na brečení tu moc nejsme. Všichni kluci to zvládají. Je hodně znát, třeba u těch nových kluků z města, že jim třeba chybí ten počítač. Ale skvěle si na tohle počasí zvykají.
A proč se vám vlastně říká Originál?
Už je to asi šest let, co mi tak přezdívají. Je to podle toho, že jsem měl vždycky takové originální a trochu i bláznivé nápady.
Kam chodíte na nápady pro hry s dětmi?Vít Olišar: Rozehráli jsme to s Originálem už v klubovně. Inspiruje nás, když někde něco zajímavého vidíme a podle toho uděláme třeba plán na soutěže.
Stane se, že něco vymyslíte, jste pro to nadšení a ty děti vaše nadšení nesdílí?Taky se to stane. Představujeme si jak to má vypadat a pak to tak třeba nevypadá. Ty děti jsou z toho potom třeba tak nějak rozpačité. Ale vždycky to nějak vykompenzujeme. Vždycky tu hru nějak pozměníme a je to v pohodě. Nakonec se jim to líbí.
Takže neztrácíte motivaci pro další vymýšlení?
Myslím, že ne. Všichni se na tu hru těší. Jsou rádi za každou hru. Strhne je ten kolektivní duch.
Všichni vám říkají Bombur, co ta přezdívka znamená?
Je to z jedné táborové hry, kde se ta jedna postava jmenuje Bombur. Je to postava trpaslíka, který byl spíše takový lenoch.