Bobří hráze a ohlodané mladé duby našli na přelomu roku správci lesů například u Dobřínského potoka nedaleko Vrabčího hájku. „Máme tam menší lužní les, kde jsem před asi patnácti lety velmi pracně obnovovali porost. Je to velmi kvalitní lokalita, proto jsme tam vysázeli mladé duby. Dnes mají stromky patnáct až dvacet let a když průměr jejich kmínku dosáhl deseti až dvaceti centimetrů, začali je ohlodávat bobři a stavět své hráze,“ řekl jednatel Městských lesů Jiří Rozmahel.

Výlet do Vídně si mohou bruslaři zpestřit jízdou na ledové dráze před radnicí, má plochu devět tisíc metrů čtverečních.
Bruslení na dvoupatrové ledové dráze. Zimní Vídeň láká k návštěvě i Jihomoravany

Bobři na porostech způsobili škodu kolem sto tisíc korun. „Náhradu škody jsme na kraji uplatňovali nedávno už počtvrté. Dostali jsme i povolení bořit hráze, to ale stojí peníze a velký účinek to nemá,“ dodal jednatel. Příliš se podle jeho slov neosvědčil ani odpuzující nátěr na stromy. Krajskému úřadu tedy pošlou lesáci další žádost. „Požádáme o povolení odlovu, podobně jako rybníkáři,“ poukázal Rozmahel.

První povolení již krajští úředníci vydali. „Krajský úřad za přesně stanovených podmínek povolil odlov na Týnském rybníce. Problémy s bobry se v okolí Krumlova vyskytují asi deset let, nynější rozhodnutí padlo právě kvůli narušování hrází na Týnském rybníku,“ potvrdil vedoucí krumlovského odboru životního prostředí Kamil Raboň.

Ilustrační foto.
ADRA ve Znojmě hledá dobrovolníky, pro zájemce chystá školení

Rybník spravují pohořeličtí rybníkáři. „Mezi rybníkem a řekou Rokytnou je asi kilometr dlouhá mezihrázka. Není příliš masivní a mezi hladinou rybníka a řekou je velké převýšení. Bobři začali hrázku narušovat norami před asi čtyřmi lety, na podruhé se nám podařilo dosáhnout povolení k odlovu bobrů. Hrázku jsme v nejvíce zasažených místech opravili,“ uvedl vodohospodář rybníkářství Aleš Vavřina.

Celkovou opravu ale brzdí majetkové komplikace, složitá úřední řízení a hledání peněz.

Bobři se kolem Krumlova vyskytují na více místech. „Objevují se i v zahrádkářských koloniích, kde také občas okoušou nějaké stromky, nebo sežerou zeleninu. Bobři jsou ovšem chránění, proto se s tím nedá mnoho dělat. V městských lesích používáme odpuzující nátěry a u poničených porostů žádáme kraj o náhradu škody,“ uvedl místostarosta Zdeněk Juránek.

Ilustrační foto.
Kůrovec dává lesům pořádně zabrat. U Mramotic vysázejí 7 tisíc nových stromů