Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bohdanečský kostel skrývá unikát

Kutnohorsko - Když před časem začala vznikat publikace o dějinách Bohdanečska, netušili mnozí, kam až tato iniciativa povede a že na jejím konci bude unikát republikového měřítka.

5.10.2017
SDÍLEJ:

Bohdanečský kostel skrývá unikát.Foto: Jan Mičánek

Jednomu z místních obyvatel, Janu Mičánkovi, totiž při práci na ní přišlo, že informace o zdejším raně gotickém kostele Zvěstování Panny Marie prakticky chybí. To ho vedlo ke spolupráci se specialisty mnoha oborů historie, kteří se začali zabývat studiemi k minulosti bohdanečského kostela, ale také Bohdanče samé a širšího Bohdanečska.

V kostele bylo nejprve provedeno několik desítek sond pod nánosy mnoha vrstev výmaleb. Výsledkem jsou nejen zcela jedinečné objevy z historie kostela, ale především vznik zcela nové fresky. „Tímto zatím posledním průzkumem jsme získali nejen uvedené objevy, ale také kostel plný sond, děr a poničené výmalby. Proto jsme museli přikročit k záměru nové výmalby a výzdoby interiéru kostela,“ uvedl Jan Mičánek s tím, že chtěl využít situace „rozkopaného“ kostela a vytvořit něco nového a krásného. „Požádal jsem akademického malíře Tomáše Bergra, který se celý život zabývá restaurováním sakrálního umění, aby vytvořil návrh nové fresky a prvky výmalby kostela. Teprve dodatečně jsem zjistil, že jsme se pustili do v dnešní době zcela neobvyklé věci. Asi nikde jinde nenajdeme ve středověkém, vesnickém kostelíku novou fresku s datem 21. Století,“ doplnil k unikátnosti fresky Mičánek.

Ačkoliv se jedná o současné umělecké dílo, vychází freska, výmalba i výzdoba ze středověké estetiky. Nejen místní si nově „vyzdobený“ kostel mohou prohlédnout v rámci slavnosti, která se uskuteční v neděli 22. října od 10 hodin za účasti biskupa Josefa Kajneka z Královéhradecké diecéze a autorů průzkumů a nové výmalby. Zajímavé je, že všechny bohdanečské průzkumy a kostelní akce jsou soukromou aktivitou.

Zajímavosti Odkrývací a restaurátorské práce provedla skupina renomovaných českých restaurátorů vedená Tomášem Bergrem spolu s Janou Michálkovou, Jiřím Rychtalíkem a Petrem Řezníčkem. Tento restaurátorský tým má za sebou práce například na Kapli svatého Václava v Chrámu sv. Víta či královské kanonii premonstrátů na Strahově. V bohdanečském kostelíku objevili mimo jiné to, že všechny tři části původní stavby (loď, presbytář a sakristie) mají zachovalou gotickou originální omítku. Dále byl nalezen konsekrační kříž nad vchodem do sakristie, křížek nad hrotem vítězného oblouku, několik nápisů a obraz ukřižování Ježíše Krista nad vchodem do sakristie, který pochází ze 14. století.

Autor: Hana Kratochvílová

5.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

KRÁTCE: Pošta ve Zbraslavicích dočasně omezí svůj provoz

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Bára Špotáková si divokou vodu radši nezkusila, za rok to možná napraví

Kolínsko - Stavidla rybníka Vavřinec na Kutnohorsku se jako už tradičně v podzimním období o víkendu 14. a 15. října otevřela a jindy klidný Vavřinecký potok, zvaný rovněž Výrovka, se změnil v dravou bystřinu.

Záchranné sbory zachraňovaly osoby po srážce vlaků, naštěstí šlo o simulaci

Kolín /FOTOGALERIE/ - Několik hasičských jednotek nejen z Kolína, množství sanitek, jednotky státní i městské policie, třískot rozbitého skla a vyprošťování zraněných okny vlaku a následné rozmísťování dle závažnosti zranění, v jednom případě dokonce exitus. Tak to vypadalo ve středu odpoledne na kolínském nákladovém nádraží, kde zmíněné složky záchranného integrovaného systému asistovaly u vlakového neštěstí. 

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: Jan Třískala odpovídal na dotazy čtenářů

Kutná Hora - Na otázky čtenářů Kutnohorského deníku ve středu od 18 hodin odpovídal online předseda sportovní komise města Kutná Hora a trenér florbalového A týmu FBC Kutná Hora Jan Třískala.

OBRAZEM: Senioři ve Zruči nad Sázavou zasedli ke klávesnicím

Zruč nad Sázavou - Základní škola ve Zruči nad Sázavou zahájila ve spolupráci s organizací Život 90 pro seniory pokračovací kurz práce na počítači. Přihlásilo se deset zájemců. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení