Kuře, které se stalo jejím domácím mazlíčkem, je staré již 27 dní a má velkou šanci na přežití. „ S vnučkami jsme mu daly jméno Rychlonožka,“ prozradila Bartůňková s tím, že se má čile k světu, ale mezi svými sourozenci bylo díky handicapu nejpomalejší.

Teoreticky se situace může stát vlivem záření, nebo požitím některých léků. „Jezdí k nám zvěrolékař, ale zatím jsem mu o našem kuřátku neřekla,“ uvedla majitelka Rychlonožky. „U kuřat se občas tato rarita vyskytne, ale většinou se nedožijí vysokého věku,“ uvedl kutnohorský veterinář Zbyněk Škrdlant, který majitelku Rychlonožky určitě brzo navštíví. Rozmazlené kuře má rádo teplo, a tak po dvoře zatím neběhá. „Rychlonožka nejraději leží na zádech a chce drbat na břichu,“ řekla Eva Bartůňková.

Chovatelce z Borku se taková situace nepřihodila poprvé. „Už vloni v červenci se nám narodilo kuřátko se čtyřmi nožičkami, ale hned umřelo,“ uvedla Eva Bartůňková, která se pěstováním kuřat zabývá přes dvacet let. Do pětikilové váhy vypiplala dokonce i kuře, které se vylíhlo bez zobáku.

Kutnohorsko není na zvířecí abnormality skoupé

Před více než dvěma lety se narodilo kočce Micce v uhlířskojanovické rodině Richterových dvouhlavé koťátko. Mělo dvě tlamičky a čumáčky. I přes svou prvotní touhu žít a snahu chovatelů, kotě, které děti pojmenovaly Dráček, nepřežilo.