„Na Kutnohorsku – ani v celém Středočeském kraji – jsme zatím nebyli nuceni uzavřít žádnou letní dětskou rekreaci. Průběžně je kontrolujeme. Na Kutnohorsku jsme vzhledem k začátku akcí s kontrolami teprve začali, takže počty a výsledky budou k dispozici nejdříve ke konci týdne,“ sdělila mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.

Nástrahy počasí už si ale svou cenu vyžádaly. V noci na čtvrtek 15. července museli hasiči evakuovat letní tábor ve Slavošově. „Evakuovali jsem šedesát osob. Dočasné zázemí tábor našel v mateřince ve Slavošově,“ uvedla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová.

Provozovatelé dětských táborů a dalších letních akcí musejí letos dodržovat podmínky stanovené Ministerstvem zdravotnictví ČR. Účast na akci je podmíněna doložením negativního testu na onemocnění covid-19 nebo doložením certifikátu o očkování nebo potvrzením o prodělané nemocí v ochranné lhůtě 180 dnů. Testovat se musí všichni účastníci akce, tedy nejen děti, ale i vedoucí, instruktoři i ostatní personál. Opakovat testy je nutné po 7 dnech pobytu, což se ale nevztahuje na osoby, které doloží před zahájením akce PCR test ne starší 7 dnů.

Jenže podle všeho ani tyto „nepříjemnosti“ v podobě testování a dokládání potřebných dokumentů neodrazuje rodiče a jejich ratolesti od zájmu o účast. Svědčí o tom jejich počet, který podle mluvčí krajských hygieniků ještě poroste.

„Na Kutnohorsku evidujeme k dnešnímu dni 42 nahlášených zotavovacích akcí pro děti s 56 běhy, a dále 16 jiných podobných akcí pro děti s 16 běhy. S ohledem na termíny hlášení lze předpokládat, že se tato čísla v průběhu července ještě navýší,“ doplnila Dana Šalamunová.