Kdy jste se naučil plést pomlázky?
Přibližně v deseti let. Letos mi bylo šedesát, takže už to bude padesát let. Naučil mě to plést můj táta. Každý rok jsem dělal pomlázky pro kamarády z okolí. Byli jsme čtyři kluci, táta mi řekl, ty jsi nejstarší, ty se naučíš plést. Když táta dokončil košíček a pletl pomlázku, tak jsem mu držel proutky. Teď si je upínám do svěráku.

Jak dlouho vám trvá výroba jedné pomlázky?
Malou pomlázku pletu přibližně pět až sedm minut, velkou asi půl hodiny.

Kolik pomlázek už jste letos před Velikonocemi upletl?
Poslouchejte dobře, zatím pět set šedesát pomlázek. Rekord ale mám z roku 2005, kdy jsem upletl sedm set osmdesát pomlázek.

Kde berete tolik vrbových proutků?
S nimi je problém. Je jich čím dál méně. V okolí ubývají, nikdo se o stromy nestará. Dříve tady byla proutnice u potoka mezi poli, ale zemědělci ji zrušili. Letos mě známý přivezl asi tři tisíce proutků, bez nich bych tolik pomlázek nemohl udělat. Loni jsem si připravil proutnici, ale někdo mě předběhl a proutky nařezal.

Když pletete tolik pomlázek, prodáváte i nějaké?
Pomlázky pletu pouze pro radost druhých, mě to hrozně baví. Všechny pomlázky co vy〜robím, rozdám. Zkouška jejich kvality se uskuteční v neděli 23. března od 20 hodin na tradiční velikonoční slavnosti v pohostinství U Fialů v Bratčicích.

Vladimír Vondrák