Doslova zděšení u mnohých vyvolává například dopad na panorama obce, které zhruba třicet metrů vysoká stavba zásadně změní, ale i hluk, prašnost a další aspekty spojené s jejím provozem. Představitelé občanského sdružení Životní prostředí – Bratčice se například domnívají, že se vznikem zmíněné stavby klesne i hodnota místních nemovitostí.

Zmíněné občanské sdružení inicovalo rovněž petici, v jejímž textu zpochybňuje znalecký posudek vypracovaný jako součást oznámení záměru. Podle představitelů občanského sdružení a signatářů petice se posudek k celé věci vyjadřuje z pohledu náhodného občana projíždějícího přilehlým okolím, nikoliv však pohledem obyvatel obce a častých návštěvníků. „V celém po〜sudku je řada nepřesností a nepravd, které mohou celý záměr zkreslit, a to v náš neprospěch,“ uvádí se v textu petice.

Oprávněnost protestu potvrdil i právník Jiří Schüller, který se o celou záležitost zajímá. „Podle mého odborného názoru je záměr investora nejen daleko za hranicí všech morálních pravidel, ale i za hranicí zákona,“ uvedl.

„Podle našeho názoru investor sází na sílu peněz, kterou se snaží zmíněný záměr prosadit,“ domnívá se místopředsedkyně zmíněného sdružení Klára Kuperová.

Stejně jako bratčickému občanskému sdružení se se záměr společnosti z Nového Jičína nezamlouvá ani místní samosprávě. „Se znaleckým posudkem zásadně nesouhlasíme. Naše stanovisko k záměru je tedy stejně jako v případě většiny spolků i obyvatel Bratčic negativní,“ sdělil na dotaz Kutnohorského deníku starosta obce Jiří Uhlíř.

Na zmíněná nesouhlasná stanoviska občanského sdružení, místních spolků i obce zareagoval krajský úřad, který nařídil provést podrobné pozouzení vlivu uvažované stavby na životní prostředí.

Iniciátor stavby však pochybení nadále odmítá. „Trváme na tom, že neděláme nic, čím bychom škodili místním obyvatelům,“ konstatoval Jaroslav Knopf, který o výstavbě linky v obci vyjednává.