Zřejmě nejvíce sledovaný je v posledních několika měsících projekt developerské společnosti Marlo KH, která chce v městské části Malín vystavět moderní rezidenční čtvrť s pěti sty byty a čtyřmi třináctipatrovými věžáky. Výškové budovy na okraji historického města se nelíbí místním obyvatelům, kritika ale zaznívá i z řad samotných zastupitelů. Petici proti výstavbě už podepsaly bezmála tři tisíce lidí. Zástupci Osadního výboru Malín se obávají hlavně toho, že nová čtvrť bude mít negativní dopad na kvalitu života současných obyvatel.

„Nerozporujeme samotnou výstavbu, ale její podobu, která naprosto nerespektuje své okolí,“ uvedli už dříve členové výboru Simona Coufalová a Ondřej Ševčík. Věžáky by prý nenávratně změnily vesnický ráz lokality a narušily soukromí lidí v jejich nejbližším okolí. Ze stejného důvodu sklidil záměr ostrou kritiku také od Českého národního komitétu Icomos, který je hlavním poradcem organizace UNESCO v otázkách kulturního dědictví.

Ze zasedání kutnohorských zastupitelů v úterý 5. září 2023:

Ze zasedání kutnohorských zastupitelů v úterý 5. září 2023 | Video: Jana Adamová

„Apelujeme na zúčastněné strany, aby si uvědomily unikátní hodnoty lokality v Malíně, nacházející se v těsné blízkosti statku Světového dědictví UNESCO. Předložený záměr s těmito hodnotami není v souladu a nijak je neobohacuje,“ uvedl prezident v tiskové zprávě zaslané redakci Deníku. Podle jednatele společnosti Marlo Martina Loudy je ale projekt pro Kutnou Horu přínosem a splňuje podmínky územního plánu. Stanovisko komitétu pak označil za manipulaci s veřejností, protože nová čtvrť se nenachází na území statku světového dědictví UNESCO a není ani součástí jejího ochranného pásma.

Rezidenční komplex Nové mlýny

Více než rok připravovaná architektonická soutěž o budoucí podobě rezidenčního komplexu Nové mlýny v Pobřežní ulici už má také svého vítěze. Stala se jím studie z pera architektů Malý Chmel, která uspěla v konkurenci šestatřiceti dalších návrhů. Zatímco odborníky z řad poroty do jednoho nadchla, od některých obyvatel města sklidila na sociálních sítích kritiku. V soutěži se utkalo celkem 36 architektonických kanceláří z celé republiky, konkrétní zadání ale dostalo už jen šest týmů. Ty pak měly 3 měsíce na to zpracovat studii rezidenčního komplexu pro trvalé nebo nájemní bydlení. Posuzovala je porota ve které zasedli nejen nezávislí špičkoví odborníci, ale i zástupci města a národního památkového ústavu.

„Těchto šest návrhů bylo prezentováno porotě a zástupcům města v Rytířském sále Vlašského dvora. Porota se ale nedokázala shodnout na jediném vítězi, proto sdílené první místo s tím, že obě kanceláře ještě dopracují, co bylo třeba,“ vysvětlil jednatel společnosti Nové Mlýny Vladimír Kropáček. Až tedy druhé kolo určilo jako definitivního vítěze právě architektonickou kancelář Malý Chmel, která na základě požadavku ze strany Národního památkového ústavu ještě do návrhu dodatečně začlenila vodu z náhonu na Královské procházce. Nyní se ke studii předběžně vyjadřují orgány státní správy a společnost se ji chystá představit veřejnosti. O termínu se ale teprve jedná.

Místo obchodního centra byty

Velké změny čekají také obyvatele kutnohorského sídliště Šipší. Zdejší obchodní centrum Pasáž půjde nejspíš k zemi a na jeho místě vyroste bytový dům se zhruba padesáti byty a prostory pro podnikání. Podle vlastníka objektu, společnosti Veronex, už obchoďák lokalitě nic nepřináší a bez větších investic jsou možnosti jeho provozu prakticky nulové. Naproti tomu nový bytový dům s průchozí pasáží by kromě bydlení nabídl v prvních dvou patrech i prostory pro restauraci, cukrárnu, kosmetiku, wellnes či ordinace pro lékaře.

OC Pasáž by měl v budoucnu nahradit bytový dům:

OC Pasáž by měl v budoucnu nahradit bytový dům | Video: Jana Adamová

„Jsme připraveni investovat do okolí, dotvořit klidové zóny v sídlišti, zafinancovat výsadbu nových stromů, prvků pro děti, auta umístit do podzemních garáží, herny nebo zastavárny zrušit. S objektem i trochu ustoupíme dovnitř bloku, takže okolní byty budou mít lepší osvětlení než dnes,“ přiblížil záměr předseda představenstva společnosti Veronex Jan Petřík s tím, že projekt je nyní ve fázi projednávání dokumentace územního řízení. Dodal, že firma komunikujeme s městem, dotčenými orgány i sousedy.