„Zatím jsme se s tím nesetkali,“ řekl Zdeněk Hadrovský z TJ Sparta Kutná Hora s tím, že pokud by na zdejší plovárnu žena v burkinách dorazila, neměli by s tím problém. „Samozřejmě by musela splňovat hygienické předpisy, tedy aby byly plavky čisté. Jsme rádi za každého návštěvníka, který dorazí na koupaliště do Kutné Hory“ dodal. Podle něj by si měl každý nosit, co uzná za vhodné.

Čáslavské koupaliště ve Vodrantech s takovým případem také nesetkalo. „Ani ve vnitřním, ani ve venkovním bazénu,“ uvedl Patrik Vostrovský z čáslavské plovárny. Vzhledem k provoznímu řádu koupaliště ale neví, jak by takovouto situaci řešili. „Paní v takovýchto plavkách bychom nevykázali, kdyby se z toho ale mělo stát pravidlo, situaci bychom řešili,“ řekl.

Lidé na Kutnohorsku mají na tyto plavky rozdílné názory.

Proti je například Tomáš Malina z Kutné Hory. „Pár let jsem pracoval jako plavčík. Koukal jsem, že jsou tyto plavky vyráběny ze syntetických elastických vláken. Podle mě nejsou vhodné do bazénu a měly by být zakázané ve všech bazénech z hygienických důvodů. Byl jsem na dovolené v Egyptě, kde jsem pár takovýchto žen potkal. Nepřijde mi to vhodné, pokud se nechce koupat v plavkách na veřejnosti, tak ať tam nechodí vůbec,“ upřesnil. 

Podobného názoru je i Andrea Hlavatá z Čáslavi. „Nezdá se mi to jako dobré řešení. To je skoro, jako kdybych šla do vody v oblečení. Také by mě tam nepustili,“ řekla Andrea Hlavatá.

Eliška Blahníková s koupáním v těchto plavkách také nesouhlasí. „Kdybych navštívila koupaliště a zjistila, že se tam koupe žena v burkinách, okamžitě bych odešla. Také bych zvažovala stížnost. Myslím si, že je to nehygienické. To je jako kdybych se šla na tobogán sklouznout v džínách a tílku. Jsem si jistá, že by mě vyhodili,“ řekla Eliška Blahníková. Stejného názoru je i její muž. „Před pár lety jsme byli u moře, kde jsme na takovouto ženu narazili. Téměř všichni na ni koukali divně, ale jí to očividně nevadilo,“ uvedl muž, který by koupání v burkinách zakázal. „Nevidím důvod, proč by nám měly ženy v burkinách kazit den na plovárně,“ dodal.

Naopak Lence Semerádové z Kutné Hory se zdají burkiny jako dobrý nápad. „Žijeme ve svobodné zemi, každý si může chodit, kam chce a v čem chce,“ řekla Deníku. Ta si myslí, že je pro ženu, která musí splňovat požadavky na hidžáb, ideálním řešením. „Zatím jsem se ale na koupalištích v České republice s žádnou takovouto ženou nesetkala,“ dodala.

Ondřej David z Kutné Hory letos navštívil Aquapark v Čestlicích u Prahy, který navštěvují i zahalené muslimky. „Myslím si, že je z toho až příliš nafouknutá bublina. Podle aquaparku neporušují žádná pravidla a mohou ho tedy navštívit, stejně jako všichni ostatní,“ poznamenal Ondřej David. Myslí si, že v případě zakázání by se jednalo o diskriminaci. „Nedávno začal platit protikuřácký zákon, kvůli kterému musí kuřáci vycházet při každém zapálení cigarety z hospody. Vždyť je to hrozné. Lidé by se měli respektovat, vždyť máme v našem státě demokracii,“ dodal.

Václav Dvořáček si myslí, že jsou burkiny divné. „Setkal jsem se s tím vloni na dovolené v Tunisku. Musel jsem se tomu smát. Na pláži pobíhal i jeden pes, který na paní v burkinách pořád štěkal,“ řekl Václav Dvořáček. Divila se i jeho šestiletá dcera. „Nenechala si to moc vysvětlit a na paní zírala,“ upřesnil.

K těmto speciálním plavkám se vyjádřila i prodavačka plavek a spodního prádla Ludmila Štěpánková. „Na Kutnohorsku nejsou burkiny k sehnání. Ani neplánujeme, že bychom je zařadili do našeho sortimentu,“ řekla Ludmila Štěpánková.

Nejvíce se prý v létě prodávají plavky dvoudílné, v posledních letech zejména vrchní díl bez ramínek, aby si je dámy neopálily. Starší pak volí plavky jednodílné. „Burkiny vnímám pozitivně. Nechápu, proč by měly být někde zakázané,“ upřesnila Štěpánková.

NAPROSTÝ NESMYSL

Natálie Koblihová pro koupání v burkinách má pochopení jen částečně. „Chápu, že uctívají nějaké náboženství, pak ať se ale koupou doma v bazénu. Na věc pohlížím spíše z hygienického než etického hlediska,“ řekla s tím, že muslimové ji obecně nevadí a nikdy nehází všechny do jednoho pytle.

Miroslav Horáček koupání v burkinách neschvaluje. „Je to naprostý nesmysl, je to proti všem pravidlům, jen ten, kdo se chce utopit, je oblečený. I první historické evropské plavky s kloboučky a čepicemi byly uzpůsobené,“ poznamenal Miroslav Horáček. 

CO JSOU TO BURKINY?
Burkiny (též burkini, podle arabštiny i burqini) jsou celotělové ženské plavky, které zakrývají vše, kromě konce končetin a obličeje. Plní požadavky na hidžáb a rozšířily se v islámském prostředí jako oblečení do vody, které ženu příliš neodhaluje a je tedy z náboženského hlediska přijatelné. Slovo samo vzniklo zkřížením slova „burka“ označujícího arabský tradiční zahalující oděv a slova „bikiny“ označujícího druh plavek naopak spíše minimalistických.

Burkiny jsou obvykle ze syntetických elastických vláken, aby příliš nebránily plavání.

Burkiny jsou stále zdrojem určitých kontroverzí. Jednak je některé bazény zakazují z hygienických důvodů, jednak se proti nim v některých místech zdvihl odpor i jako proti náboženskému symbolu. Například v srpnu loňského roku zakázalo na svých plážích burkiny francouzské město Cannes coby „ostentativní“ náboženský symbol odkazující k teroristickým hnutím. (Zdroj: Wikipedie)