V budově postavené v devadesátých letech minulého století podle návrhu architekta Jiřího Krejčíka původně sídlila kutnohorská centrála České spořitelny. Posledních několik let je ale prázdná a nevyužitá. Její současný vlastník, developerská společnost LDM Group, chce administrativní objekt přestavět na obytný. Vzniknout tu má šedesát bytů a prostory pro podnikání.

Klub poukazuje na památkový potenciál objektu

Plány developera kritizuje občanské sdružení Klub Za starou Prahu, podle kterého je přestavba budovy na byty nejméně vhodnou variantou. Poukazuje přitom zejména na architektonickou hodnotu a památkový potenciál objektu. „Potřeba zásadních stavebních zásahů, které mají dopad na vnitřní prostorové řešení a úpravu dispozic na bytové jednotky s sebou přinese i úpravy exteriérů. Bylo by nasnadě celý postup zvážit,“ uvedla v dopise redakci Deníku místopředsedkyně Klubu Kateřina Bečková.

S tím, že Klub prý získal kusé informace o tom, že firma plánuje na budově přistavět další dvě patra. „Hrozí tak nebezpečí, že přímo na hranici kutnohorské památkové rezervace vznikne hmota velkého měřítka, jaké se ocitne v závažném rozporu s poměrně drobným měřítkem kutnohorské historické zástavby,“ stojí dále v dopise.

Architekt: je to lež, o nástavbě nemůže být řeč

Architekt Martin Řežábek z ateliéru Archilab, který zpracovává návrh budoucí podoby České spořitelny, ale označil informaci o nástavbě za lež. Klub Za starou Prahu se podle jeho slov ani nenamáhal s návrhem seznámit. „Zodpovědně prohlašuji, že nový návrh má totožnou nejvyšší úroveň střechy, o nástavbě nemůže být řeč,“ zdůraznil jeho autor. Jak dále uvedl chystaná přestavba je složitý a rozhodně ne levný postup, jak postavit byty. „Zpracovali jsme návrh co nejcitlivěji, ať již k hmotě stávajícího objektu, tak i k architektonickému členění fasád, barevnosti a materiálům,“ dodal Martin Řežábek. Návrh byl prý opakovaně konzultován s Národním památkovým ústavem i městským architektem a také několikrát upravován, aby byl co nejpřijatelnější jak pro odborníky tak pro veřejnost.

Řešila se i otázka parkování. „Parkovací místa byla vypočtena na základě platných předpisů. Budou umístěna na pozemku investora z větší části v podzemním podlaží a dále na dvoře,“ upřesnil Martin Řežábek. Právě otázka parkování byla i tématem jedné z několika schůzek investora s vedením Kutné Hory, jak potvrdil starosta Kutné Hory Lukáš Seifert. Město také vzneslo připomínku k charakteru a velikosti navržených bytů. „To si vyjasňujeme. Každopádně pokud bude mít investor kladné vyjádření od památkářů a ostatních orgánů a zajistí dostatek parkovacích míst, tak město v této rekonstrukci nehraje roli,“ konstatoval starosta.

close Bývalá budova České spořitelny na rohu Masarykovy a Štefánikovy ulice v Kutné Hoře. info Zdroj: Deník/Michal Bílek zoom_in Bývalá budova České spořitelny je jedním z největších projektů porevolučních devadesátých let v Kutné Hoře. Stavba v roce 1995 získala ocenění v rámci přehlídky Interiér roku - Design centrum Brno. Autorem projektu je architekt Jiří Krejčík (jeho dílem je i nová kutnohorská knihovna). Výrazným architektonickým prvkem bankovní haly je kruhové schodiště doplněné panoramatickým proskleným výtahem. Z důvodu zajištění bezpečnosti a stability celé konstrukce budovy spořitelny je její mohutný skelet ukotven pomocí hlubinného založení a ještě pojištěn masivní betonovou deskou.