Letos bude program zaměřen na historii českého vojenského letectva. Ve vzduchu budou k vidění takové legendy jako C-11, MiG-15, L-29 Delfín a L-39 Albatros. Všechny stroje létaly právě na zdejším letišti.

Aero Vodochody představí letovou ukázku svého nejnovějšího letounu L-39NG, který se brzy stane součástí Centra leteckého výcviku (CLV) v Pardubicích. Právě v CLV se cvičí budoucí piloti základny, a proto se i jejich letouny zapojí do programu dne otevřených dveří.

Zdroj: Youtube

Ve vzduchu budou k vidění jako obvykle „display“ ukázky současné výzbroje Vzdušných sil Armády ČR: JAS-39 Gripen, dvojice L-159 ALCA a vrtulníky W3A Sokol, Mi-24 s Mi-171. Své schopnosti letos předvede slovenský vrtulník UH-60 Black Hawk a na statické ukázce bude k vidění belgický letoun F-16 Fighting Falcon.

Pořadatelé opět přivítáme bývalého pilota základny - Martina Šonku, vicemistra světa v akrobacii a vítěze série Red Bull Air Race. Předvede nezapomenutelné vystoupení na jeho letounu Extra, ale nově i na Z-142 z CLV.

Z návštěvy ministryně obrany Jany Černochové na 21. základně taktického letectva Čáslav.
Foto: Ministryně obrany Jana Černochová usedla do kokpitu vojenské stíhačky

Statické ukázky představí jak vyřazené letouny spojené s historií základny (Su-7, MiG-21), tak i další výzbroj vzdušných a pozemních sil AČR (např. dopravní letoun CASA C-295). Jednotlivé letky 21. zTL si připravily svou prezentaci v podobě statických ukázek letecké a pozemní techniky, včetně ukázky specializovaných pracovišť (letecký trenažér, těžká údržba letounů, letištní zabezpečení aj.). 

Dále budou k vidění i zástupci civilního letectví. Nebude chybět, mimo jiné, akrobacie bezmotorového letounu a vzácné historické kusy. Velmi zajímavé stroje se budou nacházet také v prostoru civilních statických ukázek.  

Předání bojového praporu a funkce velitele 21. základny taktického letectva Čáslav Zvolenská na letišti v Chotusicích.
Foto: Změna ve vedení čáslavské základny potvrzena. Míku střídá Tomaňa

Základna bude otevřená široké veřejnosti, proto nebude chybět „Family zóna“ pro rodiče s dětmi a dostatek příležitostí k občerstvení. Po zkušenostech z roku 2019 doporučujeme všem pokrývky hlavy a v případě teplého počasí i opalovací krém a dostatek tekutin – chystáte se na letiště, kde je stínu velmi málo.

„Dveře“ základny se otevřou v 8 hodin a opět uzavřou v 17 hodin. Další informace zájemci najdou na webu afbcaslav.army.cz a Facebook 21. základny taktického letectva. Ke stažení je také připravena oficiální aplikace.

Na čáslavské základně se konal den otevřených dveří.
Den otevřených dveří na letišti v Čáslavi nebude. Plánují ho na rok 2023

Jak dorazit na den otevřených dveří

a) bezplatná kyvadlová přeprava vlakem bude jezdit v intervalu 30 až 40 minut ze stanice Čáslav (a zpět), ale má omezenou kapacitu přibližně 700 osob – nutno počítat s čekáním;

b) můžete přijet na kole, které si necháte v úschovně přímo na letišti;

c) lze přijet autem, kdy je nutné zaparkovat vedle areálu základny (poplatek 200 Kč/vozidlo).

Chůze po komunikaci mezi Čáslaví a obcí Chotusice se nedoporučuje z důvodu bezpečnosti.

Obrazem: Ohlédnutí za minulými ročníky

2019

2017

2015

2013

2011

2009