Ve filmu se týká zplundrování hospodářství, převzatého před dvěma roky jako prosperující statek. Ruml ale filmovou hlášku připomněl v souvislosti s poměry v městské nemocnici. A zcela nezakrývaně jí oslovil nynější opoziční zastupitele, kteří byli ve městě u moci v minulém volebním období. A netají se názorem, že právě v těchto čtyřech letech zažila městská nemocnice sešup, který může ohrožovat její existenci v nynější podobě.

I to je důvodem, proč odmítá třeba rady někdejšího místostarosty Martina Horského (Čáslav pro všechny) v podobě doporučení, jak odložit platby peněz ze záloh, které má nemocnice vracet zdravotním pojišťovnám – a tím jednak rozložit tyto výdaje v čase, jednak je ještě nechat vydělávat na úrocích.

Řeší se nedostatek personálu i peněz

Nemocnice v posledních týdnech prochází významnými změnami. Mají pomoci řešit krizi personální, těžkosti finanční – a zřejmě i nesnáze v oblasti mezilidských vztahů. Hned prvním krokem nově zvolených radních města se stalo rozhodnutí o odvolání dosavadní ředitelky Dity Mlynářové.

Dočasně, do uzavření chystaného výběrového řízení na obsazení ředitelského postu (s čímž se nyní počítá během prvního pololetí příštího roku) byl vedením pověřen lékař Ctibor Provazník, který je současně zastupitelem města za ČSSD a Nezávislé. Nově se také nejužší vedení města rozšířilo o post druhého místostarosty: jako neuvolněný funkcionář, tedy vykonávající práci vedle svého zaměstnání, se jím stal lékař Ervin Petrikovič (rovněž ČSSD a Nezávislí). Jeho hlavním úkolem je vést jednání týkající se lepší budoucnosti nemocnice.

Nové vedení se snaží přinést změny i úpravou organizačního řádu. Mimo jiné dává sbohem některým lidem z kanceláří včetně obchodního oddělení a nemocnice také ukončila spolupráci s frýdecko-místeckou společností New Dimension, která se specializuje na pomoc manažerům při řešení obtížných situací. K 1. prosinci ohlašuje místostarosta Petrikovič nástup nového primáře chirurgie Vladimíra Červinky, který si přivede i dalšího lékaře a staniční sestru.

Nemocnice hledá další posily pro zdravotnické profese. Současně, jak ukázala rozprava na jednání zastupitelů, se nyní řeší třeba i snížení počtu zaměstnávaných zdravotníků z Ukrajiny; primáři si mají vybrat ty perspektivní, s nimiž by rádi spolupracovali i nadále. Několika lidem už smlouva nebyla prodloužena. Naopak z řad opozice někdejší místostarosta Horský upozornil na odchod primáře interny Stanislava Adamce. „Dostal nabídku, která se neodmítá,“ uvedl. Sám také odešel technický náměstek, konstatoval současný místostarosta Petrikovič.

Nemocnice má nyní podle Petrikovičových slov na účtu 26,5 milionu korun, přičemž měsíčně potřebuje na výplaty 22,5–23 milionů. Zástupce starosty to uvedl v rámci debaty při rozhodování o navýšení provozního příspěvku o 20 milionů. Ztrátu nemocnice za prvních osm měsíců roku starosta Jaromír Strnad (ČSSD a Nezávislí) vyčíslil na 34milionů korun. „V tom už byla desetimilionová městská dotace, takže 44 milionů,“ upřesnil. Radní Ruml očekává, že čísla ještě dramaticky vzrostou. V té souvislosti odmítá rady a doporučení předchůdců; v minulém volebním období stáli v čele města reprezentanti Čáslavi pro všechny, ODS a Šance pro rodinu.

Místostarosta Petrikovič, podle jehož slov „ekonomická situace není růžová, ale spíš kritická“, uplatnil vůči předchůdcům výhrady třeba kvůli opravám na JIP se sejmutím kyslíkové rampy nebo k řešení problémů s osídlením potrubí bakterií legionella boilerem pro zvýšení teploty vody. „Problémem byla prdlá trubka v zemi, kterou vytekly dva tisíce kubíků teplé vody a nikdo si toho nevšiml,“ vyčítá předchůdcům.

A ohrazuje se vůči „hausnumerům“, kdy se podle něj našel i případ lékaře zaměstnávaného na 9,6 pracovního úvazku. Zmínil i to, že jako posilu zaměstnala bývalý ředitelka člověka, který byl obviněn v kauze obchodu s narkotiky; skutečně prý odsloužil dvě směny, přičemž se musely zamykat všechny skříňky s léky. „Nebudu to dále rozvíjet, abych nešpinil špitál,“ mávl Petrikovič rukou.

Bývalé vedení zavinění problémů odmítá a připomíná souvislosti; třeba k dokončení rekonstrukce ANO návaznost na dotaci od kraje. Naopak upozorňuje na úspěch jednání o získání peněz za skládku, což přináší prostředky na podporu nemocnice.

Krokům nového vedení účetní věří

Aktuálním změnám v nemocnici a práci nového vedení fandí Květa Valchová, která na jednání zastupitelů promluvila v rámci vystoupení občanů. Mzdová účetní, jež podle svých slov pracuje v nemocnici po celý svůj profesní život; od roku 1990. Připomněla, že v nemocnici byli vždy srdcaři, kterým šlo o to zachovat její fungování jako příspěvkové organizace města, a neváhali něco obětovat: v minulosti se třeba vzdali části mzdy nebo 13. platu.

A nemocnici, zaměstnávající spoustu schopných lidí, se dařilo; podařilo se ji hezky zrekonstruovat – pak však prý začala být „hospodářsky ničena“. „Město nás podporovalo desítkami milionů, ale už se neohlídalo, tam tekly. Teď je naděje, že se zase začne hospodařit racionálně,“ konstatovala Valchová, že jak zaměstnanci, tak občané Čáslavi se těší na zlepšení poměrů v nemocnici.

Naznačila, že prezentuje nejen svůj názor, když oceňuje, že vedení dostali do rukou místní lidé. Ti, kteří v Čáslavi žijí – a očekává se, že si budou počínat tak, aby mohli pohlédnout do očí svým spoluobčanům. „Pokud se zachránit nemocnici nepodaří jim, pak už nikomu,“ míní.

Čáslavští zastupitelé také na svém posledním zasedání rozhodovali o odměně pro neuvolněného místostarostu Petrikoviče. Tajemník městského úřadu Martin Ronovský uvedl, že k dispozici je rozpětí od nuly do 42 630 Kč. Zastupitelé se přiklonili k částce 30 tisíc, doporučené radou města. „S výší nemám problém,“ uvedl za opozici Horský. Vymínil si ale, aby v unesení byla napsána konkrétní výše; nikoli odkaz na důvodovou zprávu. „Naše platy jsou veřejné,“ zdůraznil.