Porážku zde ČSSD uštědřilo uskupení, jehož členové s ní ještě před čtyřmi lety táhli za jedem provaz. Řeč je o uskupení Čáslav pro všechny, jehož lídrem je bývalý místostarosta Vlastislav Málek, který ale kvůli neshodám na radnici na svůj post v roce 2016 rezignoval.

Uskupení v novém zastupitelstvu obsadí celkem devět křesel z jednadvaceti. Dosud vládnoucí Česká sociální demokracie ztratila bezmála deset procent a v zastupitelstvu obsadí „jen“ sedm křesel. „Tak velkorysé vítězství jsem nečekal, i když jsme pro to v rámci volební kampaně dělali to nejlepší, co jsme uměli," řekl lídr uskupení Čáslav pro všechny Vlastislav Málek.

Zároveň dodal, že je připraven stát se novým čáslavským starostou. "Samozřejmě je to otázkou dalších vyjednávání, jsme připraveni jednat. Na druhou stranu i díky předvolební kampani jsou strany, se kterými vyjednávat nechceme," dodal Málek.

Potřetí v řadě se tak čáslavským starostou nestane senátor Jaromír Strnad, který se v komunální politice pohybuje od roku 2002. „S výsledkem naší strany jsme spokojení, chtěli jsme získat sedm až osm mandátů. Překvapil nás ale tak malý zisk ANO,“ uvedl k výsledkům voleb Jaromír Strnad.

Překvapením pro něj ale byl i výsledek vítěze. „Nečekal jsem, že Čáslav pro všechny bude mít tak velký zisk. Nezbývá, než vítězům pogratulovat. Vlastislav Málek bude novým čáslavským starostou,“ doplnil Strnad.

On sám se za stávající situace o starostovské křeslo „prát“ nebude. „Kandidoval jsem hlavně proto, že jsem nechtěl opouštět sociální demokracii ve chvíli, kdy se jí celorepublikově příliš nedaří. Na druhou stranu musím přiznat, že nemám už tu energii jako před šestnácti lety, kdy jsem v čáslavské komunální politice začínal. Pro Čáslav ale budu dál pracovat jako zastupitel,“ dodal Strnad.