Na internetové komunikační síti Facebook se šíří pozvánka na akci s názvem Frozen Friday, cílem jejíchž účastníků je „na 5 minut zastavit čas a zamrznout přímo ve středu Čáslavi a před zraky nic netušících chodců“. Setkání, počet jehož přihlášených účastníků na Facebooku každým dnem narůstá, je naplánováno na „pěší zóně“ a na náměstí Jana Žižky.

Přesný termín konání je redakci znám, ale ze solidarity k organizátorům, kteří chtějí docílit „momentu překvapení“ u kolemjdoucích, jej neuvádíme. Leccos může však napovědět už název akce.

V určenou dobu mají všichni zúčastnění, kterých je v současné době přihlášeno kolem stovky, ustrnout v libovolné poloze a po dobu pěti minut se nehýbat, nemluvit a nekomunikovat ani neverbálně. „Extrémní nebo výstřední polohy jsou vítány,“ dodávají organizátoři. „Po pěti minutách se ozve píšťalka a všichni se rozejdou po svých, kam budou chtít,“ stojí dále v pozvánce.

„Vzhledem k tomu, že při podobné akci v Praze se sešlo okolo devadesáti účastníků, doufal jsem v Čáslavi v počet okolo třiceti čtyřiceti lidí,“ řekl organizátor, Čáslavák Martin Kolembář s tím, že v případě menšího počtu účastníků by se akce nekonala. Skutečný zájem tak předčil jeho očekávání.

Jak Kolembář dodal, že v samotné Čáslavi se v podstatě žádná propagace akci nedělala. Toproto, aby se dosáhlo kýženého výsledku – překvapených tváří obyvatel.