Průběžnou modernizací, která má zajistit lepší péči a komfort pacientů, prochází téměř nepřetržitě Městská nemocnice v Čáslavi.

Aktuálním vylepšením je zakoupení chirurgického přístroje, jehož pomocí lze takzvaně bezkrevně operovat varixy, neboli křečové žíly.

„Do cévy se zavede sonda. Prostřednictvím energie, která se mezitím vytváří v přístroji, se céva zevnitř poškodí a tím se uzavře,“ popsal princip nového přístroje primář chirurgie Jan Spáčil.

Zařízení funguje na bázi radiofrekvenčních vln. „Jedná se o nekrvavý výkon. Krvavě se odstraňují jen vedlejší varikózní kmeny,“ vysvětlil pri〜mář, v čem spočívá hlavní zlepšení pro pacienty.

V současné době je zmíněný aparát „v záběhu“. „Zúčastním se školení, na němž se seznámím s jeho fungováním ve velkém provozu,“ sdělil šéf oddělení. Pojede za tímto účelem zřejmě do nemocnice v Benešově, kde toto chirurgické zařízení využívají dlouhodobě.

Jediným úskalím přístroje se zdají být finanční úhrady. Sondy, jejichž pomocí se zákroky provádí, se totiž po každém výkonu musejí vymě〜ňovat. Jedna přitom vyjde přibližně na sedm tisíc korun. Pořízení samotného aparátu stálo zhruba 350 tisíc korun.

Vybavení nemocnice by měl brzy posílit i nový počítačový tomograf. „Šlo by o další přínos pro nemocnici,“ uvedl ředitel zařízení Milan Novák.

Že o pořízení tomografu město stojí, potvrdil místostarosta Jaromír Strnad. „Pokud se nám nepodaří do půlky příštího roku získat na přístroj finanční dotaci z ministerstva zdravotnictví, jsme připraveni zafinancovat jeho koupi z městských zdrojů,“ slíbil.

Pořízení tohoto přístroje by včetně instalace mělo stát přibližně deset milionů korun.