Výcviku psa se ujal zkušený psovod Josef Šimůnek, který dříve u městské policie pracoval a nyní se k ní opět vrací i s novou posilou. Brit nejdříve ale musí projít tvrdým výcvikem. „Pes se musí připravovat již od mládí. Musí dokonale poslouchat a reagovat na povely,“ řekl Šimůnek s tím, že se hlavně nesmí bát a neregaovat na výstřel.

Psi skládají zkoušky v šestnácti měsících. Po jejich splnění se dostanou do služby. „K Městské policii Čáslav Brit nastoupí, až bude mít osvědčení ministerstva vnitra,“ dodal psovod. Nyní už německý ovčák pod dohledem psovoda nacvičuje přivolání, chodí po kladině a dělá aport.

Součástí zkoušek jsou i takzvané revíry. „Pes musí v lese či v místnosti vyhledat osobu a znemožnit jí únik,“ podotkl Šimůnek. Německého ovčáka do budoucna hodlají využít především při ohlídání fotbalových zápasů. „Čáslav postoupila do druhé ligy a utkání jsou zde každých čtrnáct dní, a tak se radnice rozhodla pořídit městským strážníkům psa,“ sdělil velitel čáslavských strážníků Pavel Kratochvíl s tím, že před několika lety zde psa také měli a velmi se osvědčil.

„Je to velký psychologický tah. Když neukáznění návštěvníci na fotbalových zápasech, vidí, že pes nemá košík, většinou se zaleknou,“ řekl Šimůnek. Brit se do služby zapojí příští rok po složení zkoušek, které se obnovují každé dva roky.