To zásadně odmítl Jaromír Strnad, místostarosta Čáslavi, které se změna dotkla ještě o něco citelněji než ostatních měst. Radnice se zde totiž rozhodla zakoupit měřicí radar teprve nedávno. Město si přitom tento krok dlouho rozmýšlelo.

Zástupce starosty: jde o prevenci

„Nikdy jsem nebyl přítelem praktik, jako je odtahování vozidel a podobně. Ukázalo se však, že na některé řidiče nic jiného neplatí. Tudíž jsme se i na městě přiklonili k tomu, že radar, spíše z preventivních důvodů, zakoupíme. V žádném případě nám nejde o obohacení, ale o obecné povědomí, že tady ta možnost měření je,“ uvedl Strnad.

Ten rozhodnutí sněmovny kritizuje a doufá, že senát úpravu zákona neschválí a ta se tak vrátí do sněmovny.

Pikantní je, že odebrání pravomoci měření rychlosti městům podpořil i čáslavský poslanec Milan Urban. Ten prý o tom, že město zrovna kupuje nový radar, nevěděl. „Pro ponechání této možnosti městům jsem jedině za předpokladu, že by se zcela změnily podmínky, za kterých se tato činnost provozuje. Vyhovující by to bylo podle mého názoru i pro Čáslav,“ dodal.

Strnad je však přesvědčen, že i v případě schválení zmiňované úpravy zákona radar uplatnění najde. Stále existuje možnost spolupráce s obvodním oddělením Policie České republiky, které radar v současnosti nevlastní, takže jí tato nabídka přijde vhod,“ prohlásil.

Jste pro odebrání pravomoci měřit rychlost projíždějících vozidel městům?
Milan Urban (ČSSD), poslanec PRO
Jsem proti tomu, aby městská policie měřila rychlost. Možné by to bylo jen za určitých podmínek. Neměla by to být hlavní náplň činnosti městské policie. Ta byla určena hlavně k tomu, aby se věnovala pořádku. Dovedu si představit, že se bude měřit na nějakých nebezpečných místech, jako je škola, mateřská škola nebo nějaké hlavní komunikace. Pokud do toho budou zavedeny určité podmínky, tak ano, ale jinak jsem proti.
Pavel Bohatec (ODS), poslanec PROTI
Já jsem v tomto případě pro tuto úpravu nehlasoval. Myslím si, že městští policisté by měli mít možnost měřit rychlost. Nesmí to být ale jejich hlavní činnost. Znám obce, kde je jeden strážník a ten nedělá nic jiného, než že měří rychlost a pokuty jsou pak jen čistým přínosem pro obecní pokladnu. To není dobrá cesta. Měření rychlosti by nemělo být hlavní činnost městské policie.
Olga Zubová (SZ), poslankyně PROTI
Myslím si, že tento zákon se vrátí zpět do sněmovny, protože senát jej pošle zpět. Ale je potřeba jej znovu přehodnotit. My jsme byli vcelku překvapani tím pozměňovacím návrhem. Pokud si dobře pamatuji, tak jsme se v tomto případě zdrželi hlasování. Je to problematické. Sice chápu argument, že obce jsou obviňovány z toho, že toho zneužívají k naplňování městské pokladny, na druhou stranu občané žádají od městské policie, aby se víc podílela na bezpečnosti provozu a bezpečnosti vůbec. Podle mě je tak potřeba zvážit oba dva tyto faktory. Osobně si myslím, že by bylo lepší, aby tato pravomoc zůstala zachovaná. Nicméně protiargumenty chápu. Myslím si ale, že když už byly nakoupeny některé přístroje pro městskou policii, tak by to byla ztráta i z tohoto důvodu. Chtělo by to jen nějaké opatření proti zneužívání této pravomoci.
Bedřich Moldan (ODS), senátor PROTI
Řekl bych, že města by možnost měřit rychlost měla mít. Podle toho budu asi hlasovat i poté, co úprava doputuje do senátu.
ANKETA: Měla by městská policie i nadále měřit rychlost vozidel?
Pavel Andrle, 19 let, Kutná Hora: Podle mě je to špatně. Přijde mi, že se na tom městská policie snažila vydělávat. Takhle se aspoň bude víc starat o pořádek ve městě.
František Strnad, 59 let, Chlístovice: Myslím, že městská policie by měla sloužit hlavně městu. Starost o rychlost aut by měla přenechat státní policii.
Eva Fikarová, 40 let, Přítoky: Asi by to bylo docela potřeba. Bydlím v Přítokách a tam někdy auta jezdí dost velkou rychlostí, takže se bojím o svou bezpečnost.
Věra Kvačková, 68 let, Kutná Hora: Souhlasím s tím. Myslím, že státních policistů je málo a mají dost práce. Nevím, o co by se pak městská policie starala.
Jana Dubová, 62 let, Kutná Hora: Podle mého názoru by jim tuto pravomoc měli ponechat. Přece jen jde o bezpeč〜nost ve městě a policie tím chrání občany.