Okresní kolo se konalo v květnu v prostorách domova mládeže čáslavského vzdělávacího zařízení. Zúčastnilo se ho pět soutěžících. V rámci jedenácti vyhlašovaných odborností se zapojili chovatelé drobných hlodavců, psů, ovcí a koz. Své znalosti si prověřili v testu, který obsahoval padesát otázek a poznávání obrazového materiálu v počtu pětadvaceti kusů.

Oproti minulým ročníkům se kromě studentů Jakuba Kmocha, Ivany Laubové, Markéty Matouškové a Davida Kazdy zapojil i Milan Chytka ze středního odborného učiliště. Všichni prokázali velmi dobré znalosti. Vyjma posledně jmenovaného, který se nechtěl celostátního kola zúčastnit, postoupili do finále.

K tomu došlo v srpnu v Jiřetíně pod Jedlovou, kde nechyběl ani senátor Josef Zosser. Kromě vlastní soutěže a odborných přednášek byl pro děti připraven i bohatý doprovodný program. Mnoho zážitků přinesl výšlap do okolí spojený s prohlídkou místního muzea, štoly sv. Jana Evangelisty, návštěvou rozhledny na Jedlové hoře, zříceniny hradu Tolštejna a poutního místa na Křížové hoře, které je neodmyslitelnou dominantou Jiřetína. Zajímavá byla i návštěva domu Českého Švýcarska v Krásné Lípě, kde se všichni seznámili s krásami národního parku. Chovatelé ovcí a koz navštívili i nedalekou kozí farmu a akvaristé zavítali do pěstírny v Děčíně. Tradičně nechyběl ani táborák s country skupinou a diskotéka na rozloučenou.

Vlastní soutěž zahrnovala test o pětadvaceti otázkách, stejném počtu poznávaček a obhajobu písemných prací před tříčlennou zkušební komisí. A jak vše dopadlo? Z čáslavské výpravy se ze zdravotních důvodů soutěže nezúčastnil jeden soutěžící. Ale i tak bylo vyhodnocení výsledků očekáváno s napětím.

Pohár za druhé místo získala v odbornosti chov drobných hlodavců Ivana Laubová, v chovu ovcí a koz se na čtvrté příčce umístila Markéta Matoušková a pátý skončil ve stejném oboru Jakub Kmoch.

Příští ročník bude vyhlášen v lednu.

Jana Nováčková