Podle slov čáslavské občanky je dost míst, kam lidé chodí, aby vykonali potřebu. Jedním z důvodů je i fakt, že čáslavské supermarkety nemají žádné záchody. „Neměly by naše markety a autobusové nádraží pamatovat na potřeby svých zákazníků, jak je to zvykem jinde?“ ptá se Věra Vejnarová z Čáslavi. Podle slov dalšího místního občana lidé chodili močit do hospody ke Ke koni, kde je to nyní zakázané. Jinak se prý hodně močí mezi keře, kde se dá, ale i v přilehlých ulicích, třeba v ulici, kde je hospoda Mamut, blízko náměstí, nebo u kostela Petra a Pavla. Přitom na náměstí jsou veřejné záchodky. A tak provinilcům se buď nechce utrácet za služby, nebo nechtějí absolvovat těch pár kroků.

„Veřejné záchodky jsou na náměstí otevřené. O rozšíření, či vybudování dalších opravdu neuvažujeme,“ řekl místostarosta Čáslavi Jaromír Strnad.
Záchody na náměstí přímo v centru jsou čisté a otevřeno mají od 7 – do 17 hodin, a v sobotu od 7 - 12 hodin, kdy jsou otevřené místní obchody. Problém nastává spíše v neděli. „Na jedné straně musím pochválit město za pěkné a vždy čisté a voňavé veřejné záchodky přímo pod náměstím, tedy v centru. Ale co když přijde nutkavá potřeba na autobusovém nádraží? Nebo u našich marketů? Myslíte, že se dá bez úhony doběhnout na náměstí?“ uvedla Vejnarová s tím, že na autobusovém nádraží vždy narazila na zavřené dveře budovy záchodků.

Čáslavští strážníci zaznamenávají hříšníky většinou v noci. „Tyto případy řešíme v nočních hodinách, kdy návštěvníci odchází z heren,“ uvedl velitel Městské policie v Čáslavi Pavel Kratochvíl s tím, že řeší případy blokovou pokutou. Ta může být až do výše jednoho tisíce korun. Ačkoliv jsou herny vybaveny sociálním zařízením, je těžko k pochopení, proč návštěvníci hospod vykonávají potřebu právě na veřejném prostranství.

Když musíš, tak musíš!

Vše je v lidech. Město může mít deset veřejných záchodků, ale pokud se chce někomu na „malou“ a nehodlá zaplatit pět korun, svou potřebu vykoná třeba i u kostela a zadarmo. Horší je to u nakupujících, kteří si právě potřebují odskočit. Ale to už není problém města, nýbrž vedení marketů. Příšerná muka zřejmě musí zažívat slušný člověk, kterému se chce na záchod a ke kostelu se stydí. Vzpomněl jsem si na film Dva nosáči tankují super, kde jednomu z hrdinů se chce tolik na záchod, že předběhne čekající frontu. Mimochodem fronta byla v jednom obchodním domě, kde záchody byly. Tím, že předběhl čekající zákazníky, protože už déle nemohl vydržet, stal se výhercem dvou parádních motocyklů. Choďte také na WC a třeba budete mít podobné štěstí!