Nešlo o náhodu, místo bylo cíleně vybrané dopředu tak, aby dobrovolníci z Kutnohorska nebyli odkázáni na krizové centrum, které práci na Moravě rozděluje. Právě v Týnci totiž žije Pavel B., jenž při tornádu přišel o střechu, část majetku na zahradě domu a jehož dům byl prvotně určen k demolici. Jeho situace byla navíc alespoň zpočátku o dost zhoršená, protože dům stojí za hranicí katastru obce Hrušky.

Zprvu tak bylo těžké dosáhnout na jakoukoliv pomoc. "Pavlův dům spadá již do katastru Týnce, ačkoli je od posledního domu Hrušek vzdálen přibližně dvě stě metrů. Nedostalo se mu tak prvních pár dní žádné pomoci od nikoho – Týnec tornádo nepostihlo, nic nepošleme. Tak začal jednat na vlastní pěst. Dům byl statikem navíc 29. června určen k demolici," popsal Čáslavan Standa Desenský.

Pavel B. prý od osudného dne přespává v ruinách domu. Statik nakonec souhlasil, že pokud bude mít projekt na opravu domu a projektant se mu pod dokument podepíše, dům zůstane stát. "Projektant označil nutné opravy. Chtěli jsme mu pomoci na maximum v minimálním možném čase. Práce ale byla ztížená faktem, že zde stále nefunguje elektřina a benzínová centrála se musí maximálně v osm večer vypnout kvůli sousedům," vysvětlil nelehkou situaci Standa.

Ten spolu s ostatními dobrovolníky zároveň vezl na jižní Moravu auto plné věcí. "Díky obrovské solidaritě místních mi Tlapnet zapůjčil ještě přívěsný vozík, abychom byli schopni vše potřebné odvézt. Zároveň jsem se dočetl, že lidé potřebují jízdní kola, a tak jsem ještě nějaké pořídil. Při vykládání věcí z vozu na Moravě jsme narazili na zajímavý balíček, který obsahoval pokrývky hlavy. Na tom by nebylo nic zvláštního ale tento balíček obsahoval také osobní dopis a každá čepice nebo šátek byl opatřen štítkem s historií. Například jedna měla na štítku napsáno: Toto byla má šťastná čepice, se kterou jsem vyhrála závody SDH Krchleby. Ať vám přinese také tolik štěstí jako mně," vylíčil dojemnou solidaritu lidí z Kutnohorska Standa.

Kamarádka Pavla B. pro něj navíc na portálu Donio.cz založila sbírku, jejíž celý výtěžek putuje přímo k postiženým. Pavel by prý nyní nejvíce potřeboval elektřinu. Nikdo doteď neví, kdy u něj elektřinu zprovozní a centrála nemůže jet nonstop.

"Po vzájemné poradě nás napadla alternativa – fotovoltaika, díky nímž by Pavel nebyl závislý na dodávce elektřiny a nebyla by nutná hlučná centrála. Dobrovolnici Janě se nakonec podařilo sehnala firmu, která Pavlovi fotovoltaiky na 3 měsíce zapůjčí a následně se domluví na odkupu," popsal dobrovolník.

Pavel však není zdaleka jediný, kdo potřebuje pomoci. Ve všech postižených obcích jsou další lidé, kteří ocení pár rukou navíc. Dobrovolníci by se ale podle Standy Desenského neměli spoléhat na krizové centrum. Daleko snáze najdou uplatnění, pokud si dopředu dojednají pomoc u konkrétní rodiny, nebo jdou sami dům od domu.

"Další výpravu plánuji na každý volný víkend. Dokud bude třeba budu pomáhat. S pomocí dalších místních, kteří se budou chtít taktéž zapojit. Práce je všude dost a společnými silami postavíme naši krásnou Moravu opět na nohy," uzavřel neúnavný Standa.