Svého nejslavnějšího rodáka si Čáslav rovněž připomene vzpomínkovým setkáním, které se uskuteční v pátek 20. dubna od 17 hodin. „Vzpomínat se bude na jeho poslední návštěvu, která byla shodou okolností také v „osmičkovém“ roce,“ prozradila ředitelka Dusíkova divadla v Čáslavi Eva Albrechtová.

Zdeňka Nezbedová z Městského úřadu v Čáslavi doplnila, že se v rámci pátečního vzpomínání bude promítat také dokument z dílny TV Čáslav, v němž Čáslavané na režiséra vzpomínají. „V průběhu vzpomínkového setkání bud zároveň uzavřena kondolenční kniha,“ řekla Eva Albrechtová.

Miloš Forman své rodné město naposledy navštívil v roce 2008. Bylo to při příležitosti přejmenování ulice Josefa Spudila. „Ulice byla na počest jeho rodičů přejmenována na Formanova,“ uvedla Eva Albrechtová. Ta měla také tu čest se s Formanem při této příležitosti osobně setkat. „Myslím, že každý, kdo se s ním setkal, vzpomíná na to, jak příjemný a sympatický člověk to byl,“ sdělila Albrechtová.

Smutnou událost připomíná v ulicích města také černá vlajka. Kolemjdoucí ji mohou vidět vyvěšenou na čáslavském divadle. „Po rekonstrukci kina není na fasádě hák k vyvěšení vlajky, proto je umístěna na divadle,“ vysvětlila Albrechtová.

Na Miloše Formana vzpomíná také jeho neteř Blahoslava Procházková. Ta žije v Čáslavi v domě, kde se Miloš Forman narodil a žil zde spolu s rodiči a svými bratry. „Naposledy jsme se viděli před rokem, když jsem byla u něj a slavily se jeho osmdesáté páté narozeniny. Bylo to opravdu velmi příjemné rodinné setkání,“ vzpomíná Procházková. „Čáslav byla jeho srdeční záležitostí, stejně jako Staré Splavy. Na ta místa vzpomínal pořád a nejen on, celá rodina,“ připomněla, jaký vztah měl k rodnému městu. Pohřbu se nezúčastnila, protože se vše uskutečnilo velmi narychlo.

Blahoslava Procházková ale není rozhodně jediná, která na Miloše Formana vzpomíná. Tisíce lidí vzpomínají také na jeho facebookovém profilu, kde vyjadřují soustrast i obdiv zároveň. „Je mi to moc líto, nikdy jsem ho neviděl osobně, ale z dokumentů o něm se mi zdál jako výborný, slušný a v podstatě i skromný člověk. Měl dva Oscary a neslyšel jsem, že by byl arogantní, naopak vždy pomohl Čechům,“ zní jeden z komentářů. Vkládají je sem ale nejen Češi, ale lidi prakticky z celého světa.