VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čáslavská vlajka reprezentovala město na Faerských ostrovech

Čáslav/ Faerské ostrovy /FOTOGALERIE/ – Umíte si představit čáslavskou vlajku na Faerských ostrovech, vzdálených od České republiky 2500 kilometrů? Kde by se ale vzala na ostrovech v Atlantickém oceánu, severozápadě od Skotska, na polovině cesty mezi Islandem a Norskem? Tak na to nám odpověděl Čáslavák Honza Zámyslický.

25.6.2017
SDÍLEJ:

Jan a Kateřina Zámysličtí podnikli expedici na Faerské ostrovy. Foto: archiv Kateřiny a Jana Zámyslických

Honza totiž podnikl společně s manželkou Katkou výlet na Faerské ostrovy. Na ty se dopravili přes hlavní město Dánska Kodaň a projeli je během třinácti dnů na koloběžkách! A každičký kilometr, každičký „vydřený" metr s nimi putovala také zmenšená vlajka Čáslavi.

A jak Honzu a Katku, kteří jsou mimochodem zkušení cestovatelé, napadlo vzít s sebou čáslavskou vlajku na cestu, kterou nazvali „To Puffin on Footbikes"? Na to Honza Zámyslický odpovídá: „Když jsem přijel do Čáslavi k rodičům, přečetl jsem si v novinách článek o vysvěcení čáslavského praporu, což mě zaujalo. Vzhledem k tomu, že jsme zrovna plánovali naší expedici na Faerské ostrovy, napadlo mě, že bychom vlajku mohli vzít s sebou a zviditelnit tak v zahraničí jak město samotné, tak i jeho symbol." A že za to alespoň malinko něco očekávali, potvrdila s úsměvem Katka Zámyslická: „A na oplátku jsme očekávali, že by nám vlaječka na cestě mohla přinášet štěstí."

Jan a Kateřina Zámysličtí podnikli expedici na Faerské ostrovy.Jelikož čáslavskou vlaječku chtěli manželé Zámysličtí propagovat oficiálně, obrátili se na čáslavský Městský úřad. Honza k tomu dodává: „Oslovili jsme místostarostu Čáslavi, pana magistra Daniela Mikše, seznámili jsme ho s naším záměrem a požádali ho, zdali by nám nemohl onen znak v příslušné velikosti zapůjčit. Jelikož se mu náš nápad líbil, vyšel nám vstříc a my jsme zmenšeninu praporu mohli vézt s sebou během celé výpravy na ostrovech." A že nápad splnil účel, kvůli kterému vlaječku vezli, potvrdila Katka: „Nejen, že nám přinesla štěstí na cestách, ale pro místní byla i velmi zajímavá. Hodně lidí se nás ptalo, co znamená a proč ji vezeme s sebou. Většina z nich sice neznala ani Českou republiku, ale nyní již ví, kde se nachází, a že je tam i nádherné město jménem Čáslav. Tak třeba se sem někdy přijedou podívat."

Čáslavský městský znak zná v Čáslavi snad každý. Čáslavská vlajka ale zůstává v jeho stínu, přestože už roky visí na Otakarově baště, další je v budově radnice. Nedávno se tento stav pokusili čáslavští napravit a nechali vyrobit vlajku novou, odolnou klimatickým vlivům. Té požehnal čáslavský farář Bohuslav Stařík a nyní zdobí budovu čáslavské radnice na Žižkově náměstí.

Doufejme, že se čáslavský prapor stane v blízké budoucnosti známým, tak jako městský znak. A jistě k tomu přispějí akce typu „To Puffin on Footbikes". Katce a Honzovi Zámyslickým děkujeme za rozhovor, za poskytnuté fotografie a doufáme, že na dalších cestách jim čáslavská vlajka bude dále přinášet štěstí!

Vladimír Havlíček

Autor: Redakce

25.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Technické vychytávky nepomohou, když to špatně funguje mezi sedadlem a volantem

Kostel v Jindicích naplnily tóny vánočních písní.
24

Kostel v Jindicích naplnily tóny vánočních písní

Klub panenky pomáhá

Zruč nad Sázavou - Klub panenky ČR z.s. Zruč nad Sázavou se již několik let připojuje k programu vyhlášenému organizací UNICEF "Panenky pomáhají". Panenky pro UNICEF šijí nejen členky klubu, ale inspirují i další jednotlivce a organizace.

V neděli můžete hlasovat pro nejlepší dětský nápad na zlepšení školy ve Zruči

Zruč nad Sázavou – Jak by měla vypadat škola, do které se děti těší? Co by v ní nemělo chybět? Co by se dalo vylepšit? Soutěž Lepší místo ve škole ve Zruči nad Sázavou je právě ve fázi hlasování. Veřejnost může až do neděle 17. prosince posílat své hlasy a podílet se tak na vylepšení zručské základní školy.

OBRAZEM: Tylova herecká škola odehrála reprízu hry Když se zhasne

Kutná Hora - Tylova herecká škola uvedla v neděli 10. prosince na malé scéně Tylova divadla premiéru hry Když se zhasne.

OBRAZEM: Cantica potěšila posluchače v kostele Panny Marie Na Náměti

Kutná Hora - K tradičním místům, kde smíšený komorní pěvecký sbor Cantica hrává svoje adventní koncerty, patří kostel Panny Marie Na Náměti. Letošní advent své posluchače potěšil koncertem v sobotu 16. prosince večer.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT