Václav Průcha, který slouží na čáslavském obvodním oddělení, však takto nezasáhl na území, které je jeho svěřeným rajonem. Stalo se to loni v říjnu, kdy byl s rodinou na dovolené v moravské obci Dolní Dunajovice.

„Ve večerních hodinách si všiml hořícího rodinného domu,“ přiblížila Vlasta Suchánková ze středočeského policejního ředitelství, co se tehdy na Břeclavsku odehrálo. „Ani na chvíli nezaváhal a vběhl dovnitř, aby zjistil, zda se v domě někdo nenachází. Uvnitř byli dva starší lidé, které z domu, po němž se oheň rychle šířil, okamžitě vyvedl,“ přiblížila Suchánková, co bylo tím nejdůležitějším.

S tím, že když policista zjistil, že je v domě zavedený plyn, navzdory rychlému šíření plamenů vběhl dovnitř znovu, aby uzavřel hlavní přívod. „Zabránil tak možnému výbuchu a značným škodám, neboť se hořící dům nacházel v těsné blízkosti další zástavby. Současně vyrozuměl hasiče a telefonicky je navedl k místu požáru,“ uvedla Suchánková.

Třebaže se po návratu nechlubil – vlastně se nikomu ani nezmínil – jeho pohotový zásah nezůstal utajen. Vedení středočeské policie se o něm dovědělo z dopisu starosty obce. „Oceňuji vaši odvahu a ochotu pomoci druhým, kteří se dostali do situace, kdy by bez vaší pomoci nemuseli přežít,“ poděkoval mu krajský ředitel Kučera. A jedním dechem zdůraznil, že ví i o dalších situacích, kdy čáslavský vrchní inspektor Průcha neváhal pomoci.

Poprvé muži, který zkolaboval na ulici, nejen přivolal sanitku, ale také se sám pustil do masáže srdce. Pacienta se mu podařilo přivést k vědomí ještě před příjezdem zdravotníků. Podruhé masáž srdce – v tomto případě až do chvíle, kdy péči převzali přivolaní zdravotníci – poskytoval cyklistovi, kterého srazil neznámý řidič a z místa ujel.

A zasahoval také při cestě na předloňskou dovolenou. Tenkrát to bylo na novém obchvatu u Pelhřimova, kde osobní auto zezadu najelo do kamionu. Zaklíněné posádce poskytoval laickou první pomoc – a současně se s lidmi ve vraku snažil hovořit, aby je udržel při vědomí.

„Jsem rád, že mám ve svém týmu takové policisty,“ pochválil ředitel Kučera. „Rád bych vám popřál, aby bylo co nejméně událostí, kdy se lidé, ať už jakýmkoliv přičiněním, dostanou na hranici života a smrti – na druhou stranu přeji těm, kteří se do nějaké složité situace dostanou, abyste byl nablízku právě vy,“ obrátil se na Průchu.

„Nadpraporčík Václav Průcha nastoupil k Policii České republiky v srpnu 2004. Od roku 2006 zastává funkci vrchního inspektora na obvodním oddělení v Čáslavi,“ poznamenala Suchánková.