Kromě zastupitelů a veřejnosti budou na jednání přítomni rovněž zástupci společnosti AVE CZ, která má odstranění kalů z ostravských lagun na starosti. Ta už minulý týden potvrdila, že se do Čáslavi odpady z Ostravy vozí. Nikoliv ale kaly, nýbrž takzvaná hlinka. Jenže mnozí se domnívají, že i tento druh odpadu je pro životní prostředí a lidi žijící v okolí skládky nebezpečný. „Teď je zásadní problém to, co je hlinka a co kal,“ uvedl Tomáš Ouředník, který se aktivně zajímá o problematiku skládky.

Původně byl čas dnešního jednání stanoven na 18. hodinu, později se ale změnil na 16. hodinu. „Z mého pohledu je to tak, že čas konání zastupitelstva byl popleten záměrně. Myslím si, že oni nechtějí, aby tam lidi přišli a diskutovali. Chtěli jsme živý přenos ze zastupitelstva, ale ten nám neschválili. Jsem také zvědavý, zda se dostanu ke slovu. Nemám v Čáslavi trvalý pobyt, takže mi můžou zakázat na zastupitelstvu vystoupit,“ řekl Ouředník.

Podle něj se ostravské odpady na skládku naváží od 27. listopadu.

Tomáš Ouředník prý na popud anonymního informátora sledoval auta. „Sledoval jsem je v Ostravě a sledoval jsem je v Čáslavi. A když se shodovaly SPZ, tak to bylo víc než jasné, že se do Čáslavi něco vozí. Podle ohlasů lidí tam ta auta zajíždí i mimo pracovní dobu skládky, takže se nabízí to, že chtějí něco utajit před svými zaměstnanci,“ nešetřil informacemi Ouředník.

Na Skalce znovu přibyly zničené patníky
Na Skalce znovu přibyly zničené patníky

Otázkou zůstává, zda-li kauzu ostravských kalů ustojí pár měsíců před komunálními volbami starosta Jaromír Strnad. „Pokud by někdo vznesl návrh na odvolání starosty, byl by to Martin Horský nebo Vlastislav Málek. Myslím, že nikdo jiný by to neudělal,“ řekl Ouředník.

Bývalý místostarosta ale podle všeho nic takového v plánu nemá. „Nic takového v plánu nemáme. Především jde o mimořádné zastupitelstvo, které svolal pan starosta. Podnět k němu ale současně dalo sedm zastupitelů. Prvotním cílem bylo rozkrýt a vysvětlit celou záležitost, v tom panovala shoda,“ uvedl Málek.

Sám starosta Jaromír Strnad již dříve avizoval, že jde podle něj o úmyslné šíření desinformací a záležitost by občanům měla vysvětlit hlavně společnost AVE CZ, v jejíž kompetenci ostravské kaly jsou.

Žižkovo náměstí v Čáslavi se opravuje.
Žižkovo náměstí v Čáslavi se opravuje