„Stavební firma, věřím, dělá maximum pro bezpečí osob i majetku. Při zajišťování se bohužel ukázalo, že objekt je dlouhodobě staticky narušen. Jak jsem se dozvěděla, došlo k tomu ještě za předchozího majitele objektu. Nyní navíc stavební firma zjistila, že konstrukce domu byly v minulosti dělány velmi nestandardně,“ uvedla majitelka budovy Lucie Češpivová. Vedení města její vyjádření zveřejnilo na svém facebookovém profilu.

Majitelka domu je ve stálém kontaktu s technickým dozorem stavby i se stavební firmou. „Vše také řešíme se sousedy a Městským úřadem v Kutné Hoře. Budeme muset asi řešit i nějaké změny v projektu zabezpečení s ohledem na zjištěné nestandardní postupy, které byly v objektu v minulosti použity,“ uvedla Lucie Češpivová.

V současné době se primárně zabývá aktuálním projektem zabezpečení. Samostatnou kapitolou ale bude další postup, co se bude s domem dít dál; vyloučená není ani celková rekonstrukce. „Následně budeme jednat o dalším postupu. Ráda bych v dohledné době zahájila projekt celkové rekonstrukce objektu, ale uvidím, co bude reálně možné,“ konstatovala Lucie Češpivová, která je majitelkou bývalého hotelu Černý kůň již od roku 2004.

Na webových stránkách equusniger.cz je uvedeno, že budova je ve špatném technickém i statickém stavu. „Kromě rekonstrukce stávající budovy bude do dvora dostavěna další část, která byla v minulosti zbourána.V patrech budou pokoje pro hosty, v přízemí objektu vznikne kavárna s restaurací, konferenční salonky, recepce. V sklepních prostorách vznikne vinotéka a relaxační centrum,“ stojí na webu.

Situaci sleduje také stavební úřad. „Postupně jsou odstraňovány konstrukce, které jsou v havarijním stavu. U zbylé části dojde k zastřešení,“ konstatoval Rostislav Jukl, vedoucí stavebního úřadu. „Podle informací stavbyvedoucího firmy dnes na místo dorazí technika s plošinami pro urychlení prací,“ doplnil starosta města Josef Viktora. Během dopoledních hodin firma přistavila lešení z čelní strany objektu.

Zabezpečovací práce musí být podle vyjádření vedoucího stavebního úřadu dokončeny nejpozději do konce roku. „Vedení města žádá občany, aby dbali zvýšené opatrnosti a zbytečně se nepohybovali v blízkosti stavby,“ uvedli představitelé kutnohorské radnice.